THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА

Ковачевски: Не постои никакво тајно преговарање ниту таен договор со Бугарија

„Не постои никакво тајно преговарање ниту таен договор, а односите со Бугарија се базираат на искрена комуникација помеѓу двете Влади, двата премиери и работните групи со конкретни резултати во делот на економијата, инфраструктурата, образованието, културата и европските интеграции“, истакна претседателот на Владата Димитар Ковачевски на новинарско прашање.

Премиерот дополни дека како резултат на работните групи веќе се потпишани голем број на меморандуми, имаме и договори за конкретни чекори во различни области како на пример зголемување на транспортните квоти за транспортерите кои транзитираат низ Република Бугарија, кои после подолг временски период се на соодветно ниво на транспортните заедници на двете земји.

Ковачевски дополни дека Министерството за економија е во контакт со Министерството за енергетика на Бугарија за забрзување на работите за интерконекторот за гас во делот од Петрич до Струмица што е значајно за енергетското снабдување и диверзификација.

„Со Бугарија имаме и комуникација за дневно справување со кризата, во сите делови како во делот на енергенсите, храната итн. Јас би сакал да апелирам на дел од претставниците на опозицијата или на дел од независни аналитичари да не се злоупотребува она што го имаме како контакти и со Србија и со Бугарија во однос на дневната комуникација која што ја имаме за взаемна соработка и справување за излез од кризата“, нагласи премиерот Ковачевски.

Ковачевски потенцираше дека тој никогаш не разговарал за датум туку за брзо, меѓутоа не избрзано решение за отворените прашања со Бугарија.

„Министерствата за надворешни работи на двете земји работат на отворените политички прашања и штом ќе има документ или решение прифатливо за двете страни, тоа тогаш ќе биде соопштено“, посочи премиерот Ковачевски во својот одговор.

Во однос на информацијата дека постојат поединци кои што работат во државните институции и кои што дејствувале на непостигнување на договор меѓу Северна Македонија и Бугарија, претседателот на Владата Ковачевски истакна дека таа информација за Владата е позната уште од првиот ден и дека тоа прашање е во постапка согласно процедурите кај соодветните служби.

loading...

go88 rút tiền trong bao lâu Link Vào Tải Game GO88 Không Bị Nhà Mạng Chặn tải go88 về ip

sunwin asia sunwin bị sập chưa kéo tài xỉu sunwin