БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола

Ковачевски: Не се разговара за аранжман со ММФ, туку за користење на еден од инструментите

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервју за ТВ 21, истакна дека зголемувањето на дефицитот во Буџетот и потребата од дополнителни средства за негово покривање се појави како потреба и во нашата земја како и кај сите држави затоа што во буџетското планирање за 2022 година не беа вклучени зголемените цени на енергенсите и другите стратешки производи кои беа предизвикани заради војната во Украина.

„Заради тоа Министерството за финансии, заедно со Народната банка на државата многу одговорно пристапија кон финансирање на тој дефицит со обезбедување средства по најниска цена. И во вакви услови постојат различни можности за финансирање според најповолна цена за државата“, нагласи премиерот Ковачевски.

Во однос на Меѓународниот монетарен фонд, рече премиерот Ковачевски, ние секоја година имаме разговори со ММФ и навистина не е умесно ова што го прави опозицијата, дека сме имале аранжман.

„Не се разговара за аранжман со ММФ, туку за користење на еден од инструментите до кои се стекнува пристап само врз основа на позитивна оценка која што веќе ја даде ММФ. Се разговара и со други институционални инвеститори заради намалување на цената на финансирање на капиталот. Штом Министерството за финансии ќе заврши со сите разговори, вклучувајќи ги оние кои се водат со Светска Банка, како и со други потенцијални инвеститори, ќе биде јасно за колкава сума станува збор и таа ќе биде вклучена во ребалансот на буџетот кој што кога ќе биде подготвен ќе биде поднесен на усвојување во Собранието“, потенцираше премиерот Ковачевски во интервјуто за ТВ 21.

loading...

Go88 apk - Hệ thống game bài đổi thưởng uy tín

game sunwin online hướng dẫn soi cầu tài xỉu sunwin đại lý game sunwin