Математичките гении Или и Македон на средба со министерот за образование Шаќири, добија книги и ветување дека ќе добијат и стипендии
Математичките гении Или и Македон на средба со министерот за образование Шаќири, добија книги и ветување дека ќе добијат и стипендии
БРАВО - Со договореното покачување, наставникот што сега има 26.000 денари плата, би имал 29.900 денари плата
БРАВО - Со договореното покачување, наставникот што сега има 26.000 денари плата, би имал 29.900 денари плата
Делегацијата од „Four Paws International“ светската реномирана организација ја посети скопската ЗОО
Делегацијата од „Four Paws International“ светската реномирана организација ја посети скопската ЗОО
Приведено лице барано со потерница , Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад, Приведен крадец во Скопје, украденото вратено на сопствениикот
Приведено лице барано со потерница , Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад, Приведен крадец во Скопје, украденото вратено на сопствениикот
Муцунски: ООУ „Блаже Конески“ добива енергетска фасада, се проектира и доградба, а во дворот на училиштето наместо сегашниот угостителски објекти ќе се изгради градинка
Муцунски: ООУ „Блаже Конески“ добива енергетска фасада, се проектира и доградба, а во дворот на училиштето наместо сегашниот угостителски објекти ќе се изгради градинка
Интерпол со потврда за реформите во полицијата и успешната заедничка соработка: Северна Македонија избрана за домаќин на 50.Конференција на Европскиот регион во 2023
Интерпол со потврда за реформите во полицијата и успешната заедничка соработка: Северна Македонија избрана за домаќин на 50.Конференција на Европскиот регион во 2023
Костадиновска-Стојчевска: Преку конкретни чекори покажуваме што значи вистинска грижа за македонскиот јазик
Костадиновска-Стојчевска: Преку конкретни чекори покажуваме што значи вистинска грижа за македонскиот јазик
Тренчевска: Почитување на правата на децата, вложувањата за подобрување на системот на детска заштита и раниот детски развој и грижа се наши врвни приоритети
Тренчевска: Почитување на правата на децата, вложувањата за подобрување на системот на детска заштита и раниот детски развој и грижа се наши врвни приоритети

Ковачевски: Освен силна финансиска помош од 400 милиони евра СДСМ во криза покачува плати и пензии

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за МИА истакна дека Владата предводена од СДСМ редовно ја следи состојбата и последиците од агресијата врз Украина и дека навремено интервенира во ублажување на последиците од светската енергетска и економска криза.

Ковачевски потенцира мерките што Владата ги презема се со одлично ниво на реализација и дека даваат реални и видливи резултати.

„Ние уште при креирањето на буџетот во 2021 за 2022, енергетската криза веќе беше почната и тогаш го намаливме ДДВ-то за граѓаните за електрична енергија уште на крајот на првата половина на крајот на 2021, додека за 2022 определивме средства во буџетот во резервите за да може да ја одржуваме ликвидноста на енергетскиот сектор. Притоа, 80 отсто од сметките за електрична енергија на граѓаните се субвенционираат преку буџетот и истото се однесува за сметките за парно греење во Скопје. Ние како одговори на кризата направивме пакет на антикризни мерки, 26 беа донесени коишто се со вредност од 400 милиони евра и коишто значат намалување на ДДВ и на акцизата кај горивата и намалување на ДДВ кај електричната енергија, издвојување на финансиски средства за најранливите категории на граѓани, за 35.000 граѓани, три месеци по 1.000 денари, носење на пакет мерки преку Развојната Банка за одржување на ликвидноста на компаниите, ограничување на маржите на прехранбените производи во малопродажбата и продажбата големо.“ истакна Ковачевски.

Претседателот Ковачевски додаде дека и во време на криза, Владата инвестира во стандардот на граѓаните, преку покачување на платите и пензиите и преку намалување на трошоците за живот.

„Пензиите ги покачивме и ја сменивме методологијата со тоа што ќе имаме најголемо покачување на пензиите во оваа година и методологијата ќе важи за сите години нанапред, со тоа што веќе порастот на пензиите нема да зависи од никаква политичка волја или од тоа дали има или нема избори во одредена година, што беше случај секогаш во минатото, што значи дека сега таа методологија е ставена со закон. И дополнително определивме помош за три месеци по илјада денари за да можат да се справат полесно пензионерите со растечките цени на храната и на енергенсите. Второ, ја зголемивме минималната плата, да не заборавиме само пред пет години минималната плата беше 9000 денари, сега е 18.000. Исто така во голем број од индустриските и во општествените гранки се предвидува зголемување на платите, на пример во МВР од пет проценти, во здравството во изминатите години се правеа големи покачувања на платите, во високото образование се предвидени. Секогаш постои притисок од страна на синдикатите за зголемување на платите, јас тоа секогаш сум го разбирал, меѓутоа треба да се има разбирање и од синдикатите за ситуацијата во којашто се наоѓа светската економија.“ посочи претседателот Ковачевски во интервју за МИА.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Tokyo Revengers (Dub)

watch anime online ANIMEFLIX Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

watch anime dub ANIMEFLIX Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

animeflix website The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 6