ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата
Ахмети: Да го прифатиме бугарското малцинство во Уставот, ништо лошо нема да ѝ стане на државата
Ахмети: Да го прифатиме бугарското малцинство во Уставот, ништо лошо нема да ѝ стане на државата
Македонски Телеком: Досега 13 градови подготвени за 5Г
Македонски Телеком: Досега 13 градови подготвени за 5Г
АКТЕРОТ САШО ТАСЕВСКИ СКРЕНАЛ ОД УМОТ, ПОВИКА НА УБИСТВО НА ПРЕМИЕРОТ ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ
АКТЕРОТ САШО ТАСЕВСКИ СКРЕНАЛ ОД УМОТ, ПОВИКА НА УБИСТВО НА ПРЕМИЕРОТ ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ
МИЛЕВСКИ: РАЗОЧАРАНИ ЕКС ФУНКЦИОНЕРИ НА ЛДП МИ ПРАВАТ ОБИД ЗА ПУЧ ВО ПАРТИЈАТА НО НЕМА ДА УСПЕАТ
МИЛЕВСКИ: РАЗОЧАРАНИ ЕКС ФУНКЦИОНЕРИ НА ЛДП МИ ПРАВАТ ОБИД ЗА ПУЧ ВО ПАРТИЈАТА НО НЕМА ДА УСПЕАТ

Ковачевски: Поевтино е да набавиме јаглен отколку да увезуваме струја

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски вели дека ќе биде засилен ископот на јаглен и додава дека пресметките покажуваат дека и со количини набавен јаглен исплатливо е да се произведува и продава струја. Според него, високите цени на струјата на светските берзи ќе се заджат и во наредните месеци па оттаму е посигурно да се набави јаглен и да се произведе струја, отколку да се увезува скапа струја. Цената за домаќинствата може да се гарантира зашто оди преку ЕВН, но стопаството се снабдува и од други извори по други цени, предупредува Ковачевски.

На прес-конференција во РЕК Битола, Ковачевски рече дека цените на електричната енергија на регионалните берзи се за трипати зголемени, беа од 56 евра за мегават час (MWh) но дека сега цените се движат меѓу 140 и 170 евра за мегават час (MWh).

„Нема најава дека цените ќе се намалат. Со нашиот план за ископ на јаглен и производство на електрична енергија, АД ЕСМ има стабилно производство и ги задоволува потребите на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум за снабдување на домаќинствата, по цена значително пониска од пазарната, со цел да не се почувствува ценовен шок кај граѓаните. Но, за разлика од домаќинствата, стопанството, стопанските субјекти, се снабдуваат на слободниот пазар, и со оглед на енормниот пораст на цените на берзите нашето стопанство се соочува со опасност од голем ценовен удар на еден од главните енергенси и ресурси кои ги користи, а тоа е струјата“, нагласи Ковачевски.

Согласно насоките од Владата, АД ЕСМ, како гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија, планирано е дополнително производство од декември 2021 до април 2022 година, за што АД ЕСМ објави меѓународен јавен повик за набавка на јаглен за работа на трет блок во РЕК Битола, како и за продолжување на работењето на РЕК Осломеј.

„Со оваа произведена енергија ќе го зацврстиме електро-енергетскиот систем, додека дополнителните количини, односно вишоци на енергија, АД ЕСМ ќе ги продаде на слободниот пазар и со тоа ќе оствари дополнителен приход за компанијата и за државата. Дополнителната електрична енергија која ќе ја произведеме од јагленот што ќе го набавиме, ќе ја понудиме на стопанските субјекти по цени повисоки од таа по која ја продаваме на ЕВН Хоум за домаќинствата. Со тоа ќе оствариме приход како компанија и држава, а ќе го стабилизираме и ценовниот шок на кој сега се изложени и уште повеќе ќе бидат стопанаството, но и институциите кои со електрична енергија се снабдуваат на слободниот пазар. Набавката на јаглен и зголеменото производство на АД ЕСМ ќе значи и зголемување на бруто домашниот производ, поттикнување на компаниите и бенефит за стопанството, а со тоа и стабилност во државата“, вели Ковачевски.

Тој информира дека во изминатиот период одредена количина јаглен била набавена од Косово и со тој јаглен се произведувала струја во РЕК Осломеј. Тоа, рече Ковачевски, се покажа како успешен процес во постапката за набавка, транспорт и работата на РЕК Осломеј, и даде поттик да реализираме уште една набавка на јаглен за РЕК Осломеј, но и за РЕК Битола.

„Јагленот очекуваме да го добиеме од државите во регионот, објавата завршува следната недела, потоа ќе ги анализираме понудите и доколку тој понуден пакет ги дава резултатите кои што ние ги имаме зацртано во нашиот план и програма, тогаш ќе пристапиме кон набавка на јаглен за производство на електрична енергија“, нагласи Ковачевски

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

Naruto Episode 211

AnimeHeaven Dragon Ball (Dub) Episode 149

AnimeHeaven Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Horimiya (Dub)