Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Ковачевски: Со антикризните мерки сметките на граѓаните се помали за 4.000 денари месечно

Доколку не беа антикризните мерки како намалувањето на ДДВ-то од 5% на 0% на основните прехранбени продукти, граѓаните ќе мораа месечно да плаќаат по 1.500 денари плус, доколку не беше намалувањето на ДДВ-то на енергенсите на нафтата и нафтените деривати, само по тој основ без намалување на акцизата секој граѓанин на просечна потрошувачка пресметано ќе плаќаше 300 денари повеќе секој месец, кај електричната енергија доколку не се направеше субвенционирање на производството на електрична енергија и на цената на која што ја плаќаат граѓаните значи 80% ја субвенционира државата, сметките за струја на секое семејство ќе беа за 2.150 денари повисоки, истакна претседателот на Владата Ковачевски во интервју за емисијата „360“ на Тв Алсат-М.

Премиерот Ковачевски дополни дека државите во светот и Европа се наоѓаат во најголемата економска криза после Втората светска војна и дека споредбените податоци покажуваат дека германската и австриската економија имаат исто ниво на зголемени инфлаторните движења кои произлегуваат од цените на храната, од цените на енергенсите.

„Јас уште при експозето пред 76 дена во Собранието кажав дека знам дека нема да биде лесно. Ова е најодговорната улога која што човек може да ја има во својот живот, во најголемата криза да води држава, затоа што прво немате време ни за спиење, а не за одмарање. Затоа што секој човек во криза мисли на себе и на своето семејство, а кога сте на ваква позиција вие мора да мислите на сите. Мора да мислите за најранливите 35.000 да им обезбедите по 1.000 денари дополнително за храна. Мора да мислите на пензионерите да ја зголемите пензијата и тоа го направивме. Мора да мислите на вработените кои што се најмалку платени тие кои што беа на минимална плата и затоа ја зголемивме минималната плата, мора да мислите на цената на енергенсите да не предизвика шок за граѓаните, мора да мислите на цената на храната. Тоа е најодговорно однесување во вакви услови“, нагласи премиерот Ковачевски во интервјуто за „360“.

loading...