Општина Кавадарци организира бесплатна ,Школа за пливање" со деца на возраст од 7 до 10 години
Општина Кавадарци организира бесплатна ,Школа за пливање" со деца на возраст од 7 до 10 години
БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!

Ковачевски: ТАВ донесе нови бизнис вредности за развој на економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски придружуван од заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска се сретна со Серкан Каптан, генерален директор на ТАВ, Сани Шенер, заменик генерален директор и Метин Батак, генерален директор на ТАВ за Северна Македонија.

Претставниците на ТАВ му го честитаа мандатот на премиерот Димитар Ковачевски како и денешното одбележување на постигнатите резултати на Владата по 100 дена работа.

На средбата беше потврдена одличната соработка со ТАВ којашто, како што беше посочено, во иднина ќе се унапредува и продлабочува.

Премиерот Ковачевски ја истакна важноста на традиционалното пријателство и одличната билатерална соработка на нашата земја со Република Турција со акцент на цврстите економски релации помеѓу двете земји. Истовремено тој изрази задоволство од досегашната соработка со концесионерот на скопскиот аеродром кој, како што истакна, во нашата земја донесе нови бизнис вредности.

Претставниците на ТАВ истакнаа дека нивниот највисок приоритет во земјава е завршувањето на реновациските зафати на Меѓународниот аеродром Скопје, како и отворање на нови комерцијални летови од овој аеродром кон подалечни дестинации.

На средбата обострано беше оценето дека развиениот авиосообраќај е важна гранка во развојот на економијата и има индиректен ефект врз економскиот раст на државата.

loading...

không rút được tiền go88

sunwin đánh trực tiếp sunwin energy and infra private limited bắt sunwin