Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Крушевскиот водовод ЈП „Комуна“ ја преполови загубата, позитивни финансиски текови

Почитувани,

Во првите 9 месеци од 2021-ва година „Комуна“ забележува позитивни текови по однос на трошоци, наплата и намалување на загубата споредено со првите 9 месеци од минатата година.

Финансискиот извештај на „Комуна“, кој беше усвоен на 4-тата седница на Советот на општина Крушево, бележи зголемување на приходите за вода во домаќинствата во град Крушево и сите населени места. Ова покажува дека се зголемува наплата и системот за оваа проблематика се подобрува. Со тоа претпријатието ќе може да обезбедува и поквалитетни услуги.

Кога се работи за водоснабдувањето ЈП „Комуна“ Крушево повторно апелира граѓаните да ја користат апликацијата за испраќање на состојба на водомер достапна на интернет страницата komunakrusevo.mk. Со ова се обезбедува поверодостојна пресметка и намалување на контактот меѓу вработените во „Комуна“ и граѓаните во време на корона криза.

Во однос на останатите приходи забележано е зголемување кај чистотата и приходите од паркинг, додека во делот за гробиштата и пазарот има мало намалување.

Во однос на трошоците на претпријатието исто така трендовите се генерално позитивни. Намалување се забележува кај трошоците по основ на камати и тука намалувањето е неколкукратно. Зголемување се забележува кај трошоците за електрична енергија, но тоа зголемување е мало во споредба со минатата година, истиот период.

Врз основа на сите резултати од финансискиот извештај загубата на „Комуна“ е преполовена што значи дека претпријатието ја подобрува својата ефикасност, но се’ уште е отворен просторот за да се намали овој негативен финансиски резултат.

Целосниот извештај можете да го погледнете во документот подолу:

Линк до објава: https://komunakrusevo.mk/?p=1450

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Bleach (Dub) Episode 365

watch anime free TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

GoGoAnime The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 22

GoGoAnime So I'm a Spider, So What? Episode 15

goanime pe GoGoAnime Mother of the Goddess’ Dormitory