(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

Крвавиот четврток ни подари „ќосевски“ менталитет

За прв пат по 2017 година, јубилејот на Крвавиот четврток не е прва вест на time.mk. И тоа е добро. Тие фотографии и сведоштва, кога се повторуваат премногу често, можат да водат до банализирање на целата работа. Од друга страна, нам како нација ни е потребно да ја надминеме таа траума за да можеме да ги научиме лекциите и да продолжиме да чекориме напред. Но, дали ги научивме лекциите од 27ми април?

Денес во устите на ВМРО и во свеста на голем број сограѓани, партиски инструираните насилници кои влегоа во законодавниот дом да спречат мирен трансфер на власта и да убијат пратеници – веќе не се криминалци, насилници или терористи, туку уставобранители. Го бранеа Уставот од федерализација која не се случи и од напад врз суверенитетот кој никогаш не дојде. Го бранеа со крвта на тие, кои тој Устав ги овластил да ги застапуваат интересите на народот на кој се повикуваа.

Но, заборавивме што всушност беше причината за тој проклет ден. Причината не беше Тиранската платформа. Тоа беше само изговор зад кој беше сокриен внимателно негуваниот менталитет кај добар дел од народот дека крвопролевањето, заканите и стравот се легитимни средства за остварување на политичките цели. Дури и повеќе од тоа, дека политичкиот лидер е пастирот кој треба да каже кога е времето за нож, а кога за дијалог; кој е патриот, а кој предавник; и како единствено може и смее да се сака Македонија. Тоа е тој ‘ќосевски’ менталитет кој на Македонија и’ го подари Крвавиот четврток. Менталитетот на прво нож, па потоа дијалог.

Менталитетот на патриоти и предавници, на Македонци и Немакедонци. Тој менталитет Е груевизмот. А груевизмот е се’ уште тука, иако пастирот груевски го нема. Ене го, храбро побегнат во Будимпешта, откако ги испокраде и остави да чмаат по затвори своите најверни поддржувачи, кои и ден денес жедно чекаат и молат да се врати. Во меѓувреме, неговиот пулен кој владее со Скопје уште похрабро чекори назад. Данела заборави дека имаше многу добра причина зошто споменикот на Ќосето беше тргнат од пред судовите, а на негово место беше поставено дрво на човековите права. Заборави дека ножот не смее да биде с’ржта на делењето правда, туку дека правата и слободите се вредностите околу кои треба да биде изграден целиот систем. И очигледно заборави што се случува кога на една нација упорно и’ сервираш убијци и крвожедници како херои. Но, ние не смееме и нема да заборавиме. Бидејќи тоа што го забораваме, сме осудени да го повториме. 27ми април – никогаш повторно!!!

Павле Богоевски

loading...

https://go88.gg/

Tải Sunwin Android, IOS, APK sunwin đổi thưởng mod sunwin