РУСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ: Нема да извршиме напад, инвазија или да ја погодиме Украина, но нејзиното приближување кон НАТО ги загризува безбедносните интереси на Русија
РУСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ: Нема да извршиме напад, инвазија или да ја погодиме Украина, но нејзиното приближување кон НАТО ги загризува безбедносните интереси на Русија
Власта прифаќа укинување на пржинската влада, ама со консензус
Власта прифаќа укинување на пржинската влада, ама со консензус
Си-ен-ен: Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година но не направил ништо
Си-ен-ен: Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година но не направил ништо
Пецаков доби кривична- наместо во изолација бил на прослава за Водици
Пецаков доби кривична- наместо во изолација бил на прослава за Водици
БРАВО СДСМ И ДУИ - Индекс на корупција: Скок од 24 места на Северна Македонија на листата на Транспаренси интернешнл
БРАВО СДСМ И ДУИ - Индекс на корупција: Скок од 24 места на Северна Македонија на листата на Транспаренси интернешнл
Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро
Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро
Николовски: Скокот од 24 позиции на Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл се должи на се она што беше направено во 2021 година
Николовски: Скокот од 24 позиции на Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл се должи на се она што беше направено во 2021 година
Бучковски за македонско-бугарските односи: За една недела се направи повеќе отколку за една година
Бучковски за македонско-бугарските односи: За една недела се направи повеќе отколку за една година

Кржаловски за РСЕ: Доста е чудно и бесмислено што ВМРО-ДПМНЕ прават протести одма после изборите, граѓаните го кажаа своето

Александар Кржаловски, директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка МЦМС, смета дека доста е чудно, па вели и бесмислено да се прават вакви протести веднаш по изборите бидејќи граѓаните го кажале своето мислење со гласањето, пишува „Радио слободна Европа“.

Потсетувајќи на големата загуба на гласови на изборите кои ја доживеаа ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, освојувајќи вкупно околу 250 000 гласови помалку од претходните избори, Кржаловски вели дека периодот од сто дена требало да се искористи на поинаков начин.

„Токму затоа треба интроспекција, односно поглед внатре, а не само да се повикува на нови протести колку да се капитализира на евидентното незадоволство на граѓаните. Но се уште повеќето граѓани сметаат дека тоа е подобро отколку вакво ВМРО-ДПМНЕ и наместо самите да се преиспитаат сега се оди на очекуваното зголемено незадоволство на граѓаните, пандемијата која се очекува да удри силно и врз економијата есенва“, вели Кржаловски.

Од друга страна, пак ВМРО-ДПМНЕ се соочува со незадоволство кај сопственото членство по поразот на изборите што се одржаа на 15 јули. На нив партијата што ја предводи Христијан Мицкоски освои 44 пратеници, за два помалку од СДСМ и нивната коалиција која доби 46 пратенички места. Во првите денови по изборите и Мицкоски тврдеше дека преговара за составување на владино мнозинство од 61 пратеник, но без да каже детали со кого преговара, ниту за можните комбинации, пренесува РСЕ.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 6

AniWatch Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

watch anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 11

aniwatch app Horimiya