БРАВО - Бектеши, Мустафаи и Симеска Димоска ја промовираа новата лабараторија за испитување на квалитет на мазут: Резултатите од анализа на мостри за мазут ќе се добиваат за два часа, опремувањето на лабараторијата чини 24 милиони денари
БРАВО - Бектеши, Мустафаи и Симеска Димоска ја промовираа новата лабараторија за испитување на квалитет на мазут: Резултатите од анализа на мостри за мазут ќе се добиваат за два часа, опремувањето на лабараторијата чини 24 милиони денари
Ковачевски: Успешноста на средбата со премиерот Петков ја гледам во новиот тон и пристап
Ковачевски: Успешноста на средбата со премиерот Петков ја гледам во новиот тон и пристап
БАЈДЕН ИЗЈАВИ ДЕКА ИМА НЕСОГЛАСУВАЊЕ СО НЕКОИ ЧЛЕНКИ НА НАТО ШТО ДА СЕ ПРАВИ АКО РУСИЈА ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА, УКРАИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗЕЛЕНСКИ РЕАГИРАШЕ СО НЕГОДУВАЊЕ
БАЈДЕН ИЗЈАВИ ДЕКА ИМА НЕСОГЛАСУВАЊЕ СО НЕКОИ ЧЛЕНКИ НА НАТО ШТО ДА СЕ ПРАВИ АКО РУСИЈА ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА, УКРАИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗЕЛЕНСКИ РЕАГИРАШЕ СО НЕГОДУВАЊЕ
СЕ РУШАТ СТАРИ ОБЈЕКТИ НА ТИКВЕШ ВО КАВАДАРЦИ ЗА ПРАВЕЊЕ НА НОВА УЛИЦА СПОРЕД НОВИОТ ДУП
СЕ РУШАТ СТАРИ ОБЈЕКТИ НА ТИКВЕШ ВО КАВАДАРЦИ ЗА ПРАВЕЊЕ НА НОВА УЛИЦА СПОРЕД НОВИОТ ДУП
КОВАЧЕВСКИ: МОРА ДА ГО ПОЧИТУВАМЕ УСТАВОТ НА БУГАРИЈА КОЈ НЕ ДОЗВОЛУВА МАЛЦИНСТВА, НО ДОЗВОЛУВА СЕКОЈ ЛИЧНО ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ КАКО МАКЕДОНЕЦ АКО САКА
КОВАЧЕВСКИ: МОРА ДА ГО ПОЧИТУВАМЕ УСТАВОТ НА БУГАРИЈА КОЈ НЕ ДОЗВОЛУВА МАЛЦИНСТВА, НО ДОЗВОЛУВА СЕКОЈ ЛИЧНО ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ КАКО МАКЕДОНЕЦ АКО САКА
КОВАЧЕВСКИ: ЈАС СУМ НА СТРАНАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН МОРА ДА ИМА
КОВАЧЕВСКИ: ЈАС СУМ НА СТРАНАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН МОРА ДА ИМА
КОВАЧЕВСКИ: МНОГУ МЕ НЕРВИРААТ СООПШТЕНИЈАТА НА ВМРО ДПМНЕ, ТИЕ ЛУЃЕ НИШТО НЕ РАЗБИРААТ И ИЧ НЕ САКААТ ДА ПОМОГНАТ, САМО ГЛЕДААТ СЕИР И ЛУПААТ ГЛУПОСТИ
КОВАЧЕВСКИ: МНОГУ МЕ НЕРВИРААТ СООПШТЕНИЈАТА НА ВМРО ДПМНЕ, ТИЕ ЛУЃЕ НИШТО НЕ РАЗБИРААТ И ИЧ НЕ САКААТ ДА ПОМОГНАТ, САМО ГЛЕДААТ СЕИР И ЛУПААТ ГЛУПОСТИ
БОМБА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: ЌЕ ГИ ПОКАЧИМЕ ПЕНЗИИТЕ ОВИЕ ДЕНОВИ, БЕЗ ДА НАПРАВИМЕ ДУПКА ВО ПЕНЗИСКИОТ ФОНД
БОМБА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: ЌЕ ГИ ПОКАЧИМЕ ПЕНЗИИТЕ ОВИЕ ДЕНОВИ, БЕЗ ДА НАПРАВИМЕ ДУПКА ВО ПЕНЗИСКИОТ ФОНД

Кунгуловски: Вакцините делуваат најрано три недели по вакцинирањето, не одите веднаш по кафани

Што значи ефикасност на една вакцина? Ова за јавноста на својот фејсбук профил го појаснува д-р Горан Кунгуловски, од Лабараторијата за генетика и персонализирана медицина при Клиниката „Жан Митрев“.

-Ајде да земеме ефикасност против појава на симптоматска болест.
Имаме 10.000 вакцинирани и 10.000 невакцинирани луѓе. Ако 5 од вакцинираните развијат симптоматски COVID-19 и 100 од невакцинираните развијат симптоматски COVID-19 тоа значи дека вакцината има 95% ефикасност, вели Кунгуловски.

Во продолжение пак појаснува што значи ако се земе ефикасност против појава на смрт.

-Имаме 10.000 вакцинирани и 10.000 невакцинирани луѓе. Ако 0 од вакцинираните починат од COVID-19 и 100 од невакцинираните починат од COVID-19 тоа значи дека вакцината има 100% ефикасност, појаснува тој.

Во продолжение појаснува и за ефикасноста на постоечките вакцини против Ковид-19.

-Вакцините на Pfizer/BioNTech и Moderna имаат ~95% ефикасност против симптоматска болест, вакцините на Astra Zeneca и Јohnson&Johnsson имаат ~70% ефикасност против симптоматска болест после една доза. Спутник В има најверојатно ~90% ефикасност против симптоматска болест, додека пак вакцината Синофарм има ~70% ефикасност против симптоматска болест. Ефикасностите се пресметани најмалку 3 недели до 8 недели после примање на првата доза.

Вакцините Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Јohnson&Johnsson, Sputnik V и Sinopharm имаат 100% или блиску 100% ефикасност против смрт од COVID-19.

Затоа вакцинирајте се со првата вакцина што ќе стане достапна за да не умрете. Вакцините почнуваат да делуваат најрано 3 недели после примање на првата доза и понатаму ефикасноста им се зголемува.

Да научиме од Србите: не треба да се чувствуваме сигурно и одиме по кафани прв или втор ден после примање на вакцина. По кафани на отворено или домашни собиранки само после примање на предвидените дози од вакцините и само со вакцинирани или претходно заразени луѓе, апелира Кунгуловски.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

anime online 4Anime Redo of Healer

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 22

watch anime online TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

4Anime My Hero Academia Season 2