Паднати кровови на куќи и згради, откорнати дрвја и бандери во невремето во Делчево
Паднати кровови на куќи и згради, откорнати дрвја и бандери во невремето во Делчево
МВР: 262 санкционирани возачи во Скопје, 58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени
МВР: 262 санкционирани возачи во Скопје, 58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени
ПРЕМИЕРА: НОВАТА OPEL ASTRA ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА
ПРЕМИЕРА: НОВАТА OPEL ASTRA ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА
Девојче и нејзината мајка тешко повредени во гранатирањето на Киев
Девојче и нејзината мајка тешко повредени во гранатирањето на Киев
Петков: Скопје сега има избор за својата иднина
Петков: Скопје сега има избор за својата иднина
(Фото) Автомобил со македонски таблички падна в море во Неа Каликратија, нема повредени, заборавиле да кренат рачна при паркирање
(Фото) Автомобил со македонски таблички падна в море во Неа Каликратија, нема повредени, заборавиле да кренат рачна при паркирање
Tешка сообраќајна несреќа вечерва на скопската обиколница кај Радишани
Tешка сообраќајна несреќа вечерва на скопската обиколница кај Радишани
Сојузот на здруженија на дијабетичари: Не можеме да разбереме како е можно веќе шест месеци новиот Министер за здравство да нема никаков ниту слух ниту начин на комуникација со нас
Сојузот на здруженија на дијабетичари: Не можеме да разбереме како е можно веќе шест месеци новиот Министер за здравство да нема никаков ниту слух ниту начин на комуникација со нас

Квалитетот на Opel – во најголем подем

Квалитет на Opel на највисоко ниво за сите времиња: лансирањето е подобренo за 25 % за само една година
• Амбициозна цел: број 1 по квалитет меѓу производителите на автомобили
• Резултати од анализата: воведени се нови методи за спречување на дефекти
• Во моментов: најдобри резултати за моделите на Opel во статистиката за дефекти на ADAC и извештајот TÜV

Квалитетот на Opel за патнички и лесни комерцијални возила (LCV) е на највисоко ниво за сите времиња. Во последните 12 месеци, на пример, квалитетот на лансирањето на новите автомобили е зголемен за 25 %. Оваа вредност произлегува од интерно дефинираните стандарди за производство на производителот, како и од повратните информации од клиентите во првата година по купувањето. Неодамна лансираните модели на Opel Corsa и Opel Mokka демонстрираат првокласен производствен квалитет уште на самиот почеток – без разлика дали се работи за ефикасни мотори со внатрешно согорување или за возила на батерии.

Има добри причини за ова подобрување на квалитетот: Opel си постави за цел нула грешки. За да го постигне ова, производителот на автомобили од Rüsselsheim воведе и нови методи за анализа кои имаат предвидувачки ефект во производството.
Ваквите системи за прогнозирање препознаваат кога параметрите се менуваат на таков начин што може да доведат до можни грешки во производството и превентивно интервенираат. Резултат: на прво место не се произведуваат неисправни делови, производството продолжува непречено, а квалитетот е постојано на високо ниво.

„Во Opel и низ групацијата Stellantis си поставивме амбициозни цели за квалитет. Сакаме да станеме број 1 помеѓу бројните производители. Секаде каде што се елиминираат грешките, го зголемуваме квалитетот, го зголемуваме задоволството на клиентите и во исто време ги намалуваме нашите трошоци“, изјави извршниот директор на Opel, Uwe Hochgeschurtz.

Во Rüsselsheim и Eisenach во Германија, префрлањето на најновата платформа на Групацијата, исто така, доведе до дополнителни подобрувања. Единствената стратегија на платформата и намалувањето на непотребната сложеност се важни фактори за висок квалитет и доверливост на возилата. Во седиштето на Opel само што започна сериското производство на новата генерација на Astra. Овде, Astra-та со пет врати, а наскоро и караванот Astra Sports Tourer ќе излезат од производната лента со германска прецизност. Сите верзии на Grandland се произведуваат во Eisenach според највисоките стандарди за квалитет. Ова е потврдено и со најновиот извештај на TÜV, во кој предводникот на SUV на Opel беше рангиран на одлично 11-то место од сите 128 прегледани модели. Дополнително, според статистиката за дефекти на ADAC за 2022 година, моделите на Opel во различни сегменти на пазарот, од Grandland и Crossland до ADAM, се издвојуваат како сигурни автомобили.

Инженерите на Opel се исто така фокусирани на дополнително подобрување на долгорочниот квалитет. За таа цел, интензивирана е соработката со добавувачите. Инженерите овде зборуваат за „робусност“ кога ги дефинираат времето на работа и стандардите за делови и компоненти. Покрај добро познатите студии за задоволството на клиентите, чуварите на квалитетот од Rüsselsheim, исто така, ги оценуваат прегледите и предлозите на форумите и другите канали на социјалните медиуми.

Покрај тоа, дилерите на Opel се вклучени во овој процес за да учат од нив, од гледна точка на клиентите, каде што се можни дополнителни подобрувања. Сите повратни информации се сфаќаат сериозно и се гледаат како можност за подобрување на квалитетот.

За ЕУРОИМПЕКС
Компанијата Еуроимпекс е основана 1990 година како мала трговска фирма за увоз-извоз. Започнува скромно и по осамостојувањето на Македонија, Еуроимпекс е првата приватна компанија чие работење е насочено кон трговија со автомобили и моторни возила од лесна категорија уште од далечната 1992 година, со првиот увоз на Peugeot автомобили.
Соработката со брендот Opel ја започнува кон крајот на 2020та година со што прераснува во Генерален увозник и дистрибутер на брендот OPEL за Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија; Овој успех го круниса 30 годишниот јубилеј на Еуроимпекс кој беше одбележан истата година.

loading...