Арсовска: Започнуваме со инвестиција за целосна реконструкција на левата страна на кејот на Вардар
Арсовска: Започнуваме со инвестиција за целосна реконструкција на левата страна на кејот на Вардар
ВЛАДА: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја
ВЛАДА: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја
Џафери до Мицевски кој жестоко го нападна во образложението за интерпелацијата: Имам култура, нема да се спуштам на ваше ниво и на ниво на Мицкоски
Џафери до Мицевски кој жестоко го нападна во образложението за интерпелацијата: Имам култура, нема да се спуштам на ваше ниво и на ниво на Мицкоски
Тупанчески: И без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнеме да работиме на измените на Изборниот законик
Тупанчески: И без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнеме да работиме на измените на Изборниот законик
Зајкова за „Фокус“: За преговарачката рамка потребно е без популизам пратениците јавно да расправаат во Собранието
Зајкова за „Фокус“: За преговарачката рамка потребно е без популизам пратениците јавно да расправаат во Собранието
Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери
Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери
Вучиќ тврди дека се подготвува нова „Олуја“ – општ напад на северот на Косово
Вучиќ тврди дека се подготвува нова „Олуја“ – општ напад на северот на Косово
Мобилни лекарски тимови ќе патролираат низ центарот на Скопје за помош од топлотен бран
Мобилни лекарски тимови ќе патролираат низ центарот на Скопје за помош од топлотен бран

Лазар Петров: Од општина која должи Демир Капија се претвори во општина која инвестира, тоа е Најдоброто!

Кандидатот за градоначалник на општина Демир Капија од СДСМ и Коалицијата, актуелниот градоначалник Лазар Петров, вечерва пред своите сограѓани ги презентираше сработените проекти во изминатите четири години, како и планираните за наредниот четиригодишен период и ја побара нивната доверба за да продолжи развојот на општината.

Во изминатите 4 години Демир Капија од општина која должи се претвори во општина, која инвестира и во која се создаваат нови работни места, во која се гради, истакна Петров, додавајќи дека со чесно и домаќинско работење, ништо не е невозможно, и покрај решавањето на долговите може да се реализираат големи проекти.

Тој наведе дел од проектите реализирани во изминатиот период, како асфалтирање на патот до село Клисура, регионалниот пат од село Бистринци и Лимска река, дел од регионалниот пат Демир Капија-Корешница, клучката кон автопатот со ново сообраќајно поврзување, доградена е фекална канализација во Бистринци, и во Чифлик.

Целосно е реконструирано училиштето во Прждево, во централното училиште се поставува енергетски ефикасна фасада, изградена е градинка во Корешница, центар за ран детски развој во Бистринци, истакна Петров, додавајќи дека изградбата на социјалната зграда е во напредна фаза.

Направивме кино сала во Домот на културата Мирка Гинова, а третата фаза од реконструкцијата на домот ќе ја извршиме благодарение на пренаменетите средства од ТАВ програмата, истакна Петров.

Меѓу планираните проекти за наредниот мандат, Петров ги издвои изградба на училишна кујна во училиштето Димка Габерот, изградба на автобуска станица во градот, прочистителни станици за отпадни води, развој на спорт и спортски објекти со отворање на центар за искачување на болдер карпа, хортикултурно уредување во Корешница, фекална канализација во Прждево и Дрен.

Тој најави и инвестиции на повидок, и тоа едната во вредност од 50 милиони евра и тоа ветерен парк Дрен 1 и Дрен 2, како и биогасна централа, во вредност од 20 милиони евра, кои ќе отворат нови работни места во општината.

Време е за клучна одлука и вистински избор, дали Демир Капија ќе оди напред и ќе се развива или ќе стагнира, за тимот што го носи најдоброто за Демир Капија на 17 октомври гласајте за бројот 12, порача кандидатот за градоначалник на општина Демир Капија од СДСМ и Коалицијата, актуелниот градоначалник Лазар Петров

loading...

go88 otp bot phần mềm hack tài xỉu go88 miễn phí go88 dang nhap

sunwin là gì sunwin game đổi thưởng trực tuyến game tài xỉu sunwin