Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа

ЛАЗАРОВ: БРЗАТА ПОМОШ НА НИКОБ МЕДИКАЛ ИМАШЕ 10 000 ИНТЕРВЕНЦИИ ЗА ЕДНА ГОДИНА, НИЕ НЕ СМЕ КОНКУРЕНЦИЈА НА ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО, НИЕ И ПОМАГАМЕ НА ДРЖАВАТА

Никоб Медикал – приватна служба за итна интервенција со 10 целосно опремени возила и 25 тимови од возач, медицинска сестра и лекар.

„Ние не ѝ ги земаме пациентите на државната Брза помош, туку тие самите се јавуваат кај нас. Треба да се дозволи да се има избор, тоа е капиталистичкиот начин на размислување. Конкуренцијата е здрава работа. Можеби некој не сака да чека три часа за да му дојде возило и сака да си плати за тоа да пристигне за десетина минути, за колку што доаѓа нашата служба“, вели директорот на Никоб, Кирил Лазаров.

Според него, приватното здравство, не само што не се обидува да го истисне јавното, туку пополнува простор што тоа нема капацитети да го покрие.

„Тоа се покажа и со кризата со корона вирусот и 10-те илјади интервенции што ние ги имавме. Значи да не сме биле ние, тие интервенции немало да постојат, или ќе биле на грбот на државата, која и така и така не може да постигне, и уште повеќе луѓе ќе беа во неволја. Немаше да се знае што ќе се случи со нив“, додава Лазаров.

Законските измени што тој се обиде да ги иницира, а Филипче ги поддржа, за да се овозможи и други слични ако се отворат во иднина да можат да добиваат пари од Фондот за здравствено осигурување, завршија со блокада од опозицијата со околу две илјади амандмани.

„Фондот не е само за државните установи. Сите плаќаме за него, и сите земаат пари од него, и Жан Митрев, и Систина, и Неуромедика, само ние не. А никој не кажува дека Законот за Брза помош е последен пат менуван во 1978 година, што значи комплетно не одговара на моменталните потреби на општеството“, ни кажа Лазаров.

Лазаров од Никоб смета дека ова не е бизнис во кој парите може да се вратат за 3-4 години. Според него, невозможна мисија е за толку краток период една болница или служба да стане препознатлива и луѓето да ја избираат.

„Затоа овде се гледа долгорочно. Особено што во здравството многу се менуваат работите. Излегуваат нови апарати, болестите мутираат, потребна е континуирана едукација на кадарот. Но, тоа е една благородна дејност во општеството, и ако не претеруваш со цените, можеш да бидеш доста ценет и баран“, додава тој.

ИЗВОР ПРИЗМА

loading...

https://tai.go88.is/

https://sunwin.gg/