Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

ЛДП и ДОМ со нова платформа во преговори за нова влада

Владејачките ЛДП и ДОМ, кои на последните локални избори настапија во посебна коалиција, изготвуваат платформа со која ќе настапат во разговорите со новиот лидер на СДСМ и мандатар за составување на нова влада – Димитар Ковачевски.

Како што вели за Фокус лидерот на ЛДП Горан Милевски, се уште работат со ДОМ на оваа платформа, која, како што истакнува тој, ќе биде во насока на афирмирање на веќе договорени проекти, но и на сосема нови проекти.

Притоа, Милевски посочува дека нивните заложби и позиции подразбираат заокружување на процесот на децентрализација, отворање на Законот за локална самоуправа, намалување на парафискалните давачки, како и регулирање на областите со изборите, криптовалутите, урбаниот хаос и екологијата.

Исто така, според него, дел од проектите ќе бидат во функција на побрз економски развој, а како пример ја наведува изградбата на нова жичара на Пелистер со можност за нов ски-центар.

И претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, изјави дека овие денови во разговор со либералдемократите ќе прецизираат како ќе настапат при формирање на нов владин кабинет, меѓутоа таа потенцира дека во партијата веќе имаат „дефинирани приоритети“.

Инаку, на непосредните внатрепартиски избори во СДСМ, вчера победи актуелниот заменик-министер за финансии Ковачевски, кој, освен партиски лидер, треба да биде и нов премиер.

loading...

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

english dubbed anime Attack on Titan

anime streaming Gintama

anime stream AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

My Hero Academia Season 2