Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ, ЦРНИ ДЕНОВИ ЗА ВМРО И МАФИЈАТА: ЕУ БАРА ОД ВЛАДАТА ПОАГРЕСИВНО ДА ЗАПЛЕНУВА УКРАДЕНИ ПАРИ И ИМОТ ОД МАФИЈАШИ И КОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ!

Освен заплена на околу 17 милиони евра од правосилно осудениот бизнисмен Сеад Кочан, нема друга заплена со судска пресуда на незаконски заработени средства.

Конфискацијата на имотот стекнат со криминал и корупција треба да стане стратешки приоритет во борбата против организираниот криминал, тероризмот и корупцијата на високо ниво, бара Европската комисија во Извештајот за напредокот на нашата држава. Освен заплена на околу 17 милиони евра од правосилно осудениот бизнисмен Сеад Кочан, нема друга заплена со судска пресуда на незаконски заработени средства.

Освен во случајот „Талир“ за финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ со перење пари, во моментов нема друга судска постапка во која по барање на обвинител е замрзнат недвижен имот дури таа трае.

Праксата на нашите обвинители е да одземаат само нелегални средства (дрога, коли, механизација, камиони, пиштоли, муниција, храна и друга стока и суровини) што ги фатиле при извршување на кривичните дела, но не и куќи, палати, плацеви, хотели, фирми, компании, бензински пумпи, скапи возила, заштеда во банки, што ги „заработиле“ со криминалот. Тој имот никогаш не се истражува како е заработен и на осомничените им се остава, не им се замрзнува.

„Во 2019 година, конфискацијата на криминални средства беше ограничена на 21 лице. Вклучуваше конфискација на недвижен имот во три случаи. Конфискацијата на криминални средства треба да стане стратешки приоритет во борбата против организираниот криминал, тероризмот и корупцијата на високо ниво во земјата. Алатките на земјата за замрзнување, управување и конфискација на криминални средства не се доволно ефикасни. Потребна е систематска употреба на конфискација или проширена конфискација за ограничен список на кривични дела. Потребен е вистински фокус на приходите од криминал“, бара Европската комисија и препорачува да се зајакнат истражните обвинителски центри за да бидат способни токму тие нелегални приходи да ги лоцираат и истражат на кој начин биле стекнати.

„Алатките на земјата за замрзнување, управување и конфискација на криминални средства не се доволно ефикасни. Потребна е систематска употреба на конфискација или проширена конфискација за ограничен список на кривични дела. Потребен е вистински фокус на приходите од криминал“, се наведува во Извештајот.

Иако во Републичкото обвинителство е формирана Канцеларија за заплена на имот (АРО), согласно законите во ЕУ, сепак во Извештајот за напредокот на Република Северна Македонија се нотира дека таа не е доволно активна.

„Постигнат е некаков напредок во исполнувањето на минатогодишната препорака за формирање канцеларија за наплата на средства во согласност со законодавството на ЕУ. Канцеларијата сега ќе мора да го покаже својот капацитет за поддршка на проактивна политика за конфискација на средства“, бара ЕК.

Се нотира дека електронскиот систем за управување со случаи во Јавното обвинителство е воспоставен, но мора тој да стане поефикасен. Покрај позитивниот тренд на донесување привремени мерки за замрзнување на банкарски сметки и имот, потребно е заплена и конфискација на криминални средства да бидат зголемени, што е работа на судовите.

Во наредната година, земјата треба, особено да работи на отворање поголем број финансиски истраги, затоа што нема истрага – нема предлог мерка за замрзнување – нема конфискација на приходите од кривично дело од страна на судовите.

loading...

GoGoAnime gogoanime gintama: Watch Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) Episode 8 (https://gogoanime.be/m/kpyJ/ep-8)

AnimeHeaven toradora anime heaven: Watch Log Horizon: Destruction of the Round Table Episode 4