Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО

Лукаревска: 7.500 семејства ќе добијат субвенции за сметките за струја, активирани се сите капацитети за производство на енергија од домашни извори

Одговарајќи на прашање околу состојбата со енергетиката, заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во интервју за Канал 5 телевизија посочи дека државата ги активирала сите капацитети за производство на електрична енергија со цел да се намали зависноста од увоз на струја.

Лукаревска најави дека државата ќе им помогне на граѓаните и стопанството да ги надминат последиците од енергетската криза, за што веќе постојат конкретни мерки и средства во Буџетот.

„60 милиони денари се насочуваат за субвенционирање на сметките за струја на околу 7.500 семејства од ранливите категории. Во Буџетот предвидени се средства за конкретни антикризни мерки за помош на граѓаните и стопанството, мерки што ќе реализираат во текот на оваа година“ посочи Лукаревска додавајќи дека растот на цената на струјата од 9,48 отсто е далеку пониско од оние првични проекции и далеку пониско од поскапувањето на електричната енергија во многу други држави во Европа.

loading...
tải go88