КАКО МИНАТ ГОДИНИТЕ, ФРИЗУРАТА НА БОРИС ЏОНСОН СТАНУВА СЕ ПОЛОША И ПОЛОША, ТЕШКО ЧОВЕК ДА ГО СЛЕДИ БЕЗ ДА ПРСНЕ ДА СЕ СМЕЕ
КАКО МИНАТ ГОДИНИТЕ, ФРИЗУРАТА НА БОРИС ЏОНСОН СТАНУВА СЕ ПОЛОША И ПОЛОША, ТЕШКО ЧОВЕК ДА ГО СЛЕДИ БЕЗ ДА ПРСНЕ ДА СЕ СМЕЕ
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА НАТО, СТОЛТЕНБЕРГ ДО БАЈДЕН: ПРЕТСЕДАТЕЛЕ ФАЛА ВИ ШТО ЕВРОПА МОЖЕ ДА СМЕТА НА САД, ЗНАЈТЕ ДЕКА И САД МОЖЕ ДА СМЕТА НА ЕВРОПА КАКО СИЛЕН СОЈУЗНИК!
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА НАТО, СТОЛТЕНБЕРГ ДО БАЈДЕН: ПРЕТСЕДАТЕЛЕ ФАЛА ВИ ШТО ЕВРОПА МОЖЕ ДА СМЕТА НА САД, ЗНАЈТЕ ДЕКА И САД МОЖЕ ДА СМЕТА НА ЕВРОПА КАКО СИЛЕН СОЈУЗНИК!
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО ЏО БАЈДЕН ВО БРИСЕЛ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ РЕЧЕ ДЕКА ЈА ИМАМЕ НЕГОВАТА ПОДДРШКА, ГО ПОКАНИВ ДА ЈА ПОСЕТИ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА!
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО ЏО БАЈДЕН ВО БРИСЕЛ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ РЕЧЕ ДЕКА ЈА ИМАМЕ НЕГОВАТА ПОДДРШКА, ГО ПОКАНИВ ДА ЈА ПОСЕТИ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА!
СКОПЈЕ ДОБИ НОБО ОДБОЈКАРСКО ИГРАЛИШТЕ ВО АЕРОДРОМ
СКОПЈЕ ДОБИ НОБО ОДБОЈКАРСКО ИГРАЛИШТЕ ВО АЕРОДРОМ
(ВИДЕО) Mерко не е Заев, краток му е фитилот - Откако доби рафал од прашања, до новинарка на ТВ Aлфа: Неписмена си!
(ВИДЕО) Mерко не е Заев, краток му е фитилот - Откако доби рафал од прашања, до новинарка на ТВ Aлфа: Неписмена си!
МЗ: ДЕНЕСКА ПРИСТИГНАА 13 ИЛЈАДИ ФАЈЗЕР ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАВА
МЗ: ДЕНЕСКА ПРИСТИГНАА 13 ИЛЈАДИ ФАЈЗЕР ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАВА
ВАКВИТЕ ПОТЕЗИ ГО ОЛЕСНУВААТ МНОГУ ЖИВОТОТ НА ОБИЧНИТЕ ЛУЃЕ: Се укинува роамингот на Западен Балкан – повици, СМС и интернет по домашни цени
ВАКВИТЕ ПОТЕЗИ ГО ОЛЕСНУВААТ МНОГУ ЖИВОТОТ НА ОБИЧНИТЕ ЛУЃЕ: Се укинува роамингот на Западен Балкан – повици, СМС и интернет по домашни цени
(ВИДЕО) 12 ГОДИШНА НАВИКА: Бенџамин Нетанјаху направи грешка и седна на премиерското место во кнесетот, иако веќе не е премиер!
(ВИДЕО) 12 ГОДИШНА НАВИКА: Бенџамин Нетанјаху направи грешка и седна на премиерското место во кнесетот, иако веќе не е премиер!

МАФИЈАТА ВО ЗЕМЈАВА СИ ИМА СВОЈА ПРАТЕНИЧКА ГРУПА – ПРАТЕНИЦИ УПАДНАЛЕ ВО АНБ ДА СЕ БУНАТ ЗА ПРИТВОРОТ НА КАМЧЕВ?!?!

Денеска собраниската Комисија за надзор на работењето на Агенцијата за национална безбедост и Агенцијата за разузнавање беше во прва надзорна посета во просториите на разузнувачките служби.
Директорот на АНБ, Виктор Димовски, ги информирал членовите на Комисијата за работењето на Агенцијата, нејзината законската поставеност и актуелните состојби на планот на националната безбедност, но и за активностите на АНБ поврзани со контраразузнавањето и спротивставувањето на разузнавачката активност на странски служби. Шефот на АНБ ги информирал народните избраници, уште и за спротивставуањето на тероризмот и насилниот екстремизам, за поставеноста околу спречувањето на потешките облици на организиран криминал со кои се загрозува националната безбедност, за сензитивните информации поврзани со пандемијата, како и други прашања од надлежноста на Агенцијата.

Членовите на собраниската Комисија за надзор на АНБ и АР се интересирале и за кадровската поставеност во Агенцијата, за стратегијата за модернизација на Агенцијата и за натамошната кадровска екипираност.

„Членовите на Комисијата пројавија интерес и околу безбедносните проверки, полиграфското тестирање, тестот за интегритет и други прашања поврзани со имлементација на законските одредби при селекцијата и кадровската екипираност, покрај другото се интересирале и за „актуелни случаи кои во последно време побудија интерес во јавноста“, пишува во соопштението.

Последните денови дел од медиумите објавија дека селекцијата на вработените во АНБ била непрофесионална и нетранспарентна и дека поранешни вработени во УБК испратиле стотина претставки до странски организации, амбасади и домашни институции. Во претставките пишувало дека при изборот на вработените во АНБ не бил докрај испочитуван Законот за национална безбедност, односно не биле употребени полиграфскиот и тестот за интегритет.

Според шефот на АНБ сите активности се преземале согласно законските надлежности.

Претседателот на Комисијата за надзор на АНБ и на АР за Слободен печат рече дека ова е прва посета на собранската комисијата и дека членовите во тимот кои ја посетуаат Агенцијата поседуваат соодветни безбедносни сертификати.

– Овој цивилен надзор пред се и е потребен на Македонија и на нејзините граѓани бидејќи со тоа исполнуваме еден дел од забелешките кои ги има ЕУ а се однесуваат баш на цивилниот надзор од страна на пратениците во Собранието, врз службите. Сметам дека кога се работи за безбедноста на државата и на граѓаните, не смееме да се делиме на политички партии туку сите заедно да работиме во интерес на граѓаните. Реформите кои се направија во минатото, беа со консензус. АНБ го смени името но и законот според кој функционираат. Реформи секогаш се прават, тие се повеќе од потребни, ги правиме за нас за подобрување. Соработуваме со многу невладини организации и експерти, така што генерално законот е многу подобар од претходнио, но оставам простор и за негово подобрување во наредниот период,вели Пренџов.

Според Фактор собранската комисија влегла во АНБ за да утврди дали постоело пречекорување на законските ограничувања и овластувања при постапувањето на Агенцијата во постапка со архиврски број СД бр. 02-545/1.

„Станува збор за Информација на АНБ, врз основа на која на бизнисменот Јордан Камчев, осомничен во случајот „Плацеви на Водно“, му е изречена мерката притвор“, пишува Фактор.

loading...

4Anime my hero academia 4anime: Dr. Stone (https://4anime.biz/m/Jovb) Episode 24

AniWatch aniwatch.me: Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1