Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 2.7 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19, ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОРОНАКРИЗАТА ДОБИ 9.2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Министерот Филипче и амбасадорката Брнз со претставниците на СЗО, УНИЦЕФ и УСАИД по денешниот состанок. (Фото: УСАИД)

Македонија следната година ќе добие 2,7 милиони долари од САД зa борба против ковид-19, најави денеска американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз, по средбата со министерот за здравство Венко Филипче, д-р Џихан Тавила од Светската здравствена организација (СЗО), Патриција ди Џовани од УНИЦЕФ и Ерик Јановски претставник од канцеларијата на УСАИД.

Неодамна, Владата донираше опрема и потрошни материјали во вредност од 400 илјади долари. Со ова, од почетокот на пандемијата, вкупната помош од САД за Северна Македонија за справување со коронавирусот надминува 9,2 милиони долари.

Новата помош обезбедена преку УСАИД ќе биде реализирана во партнерство со СЗО за јакнење на капацитетите на здравствениот систем, обезбедување повисока стапка на вакцинација против ковид-19, како и безбедно изведување на кампањата за вакцинација.

„Со оваа помош, во соработка со УНИЦЕФ ќе се прошири информативната кампања за ризиците од избегнување имунизација и потребата од вклучување на заедницата во функција на што повисока стапка на вакцинација против ковид-19, понатаму, ќе ги помогне активностите насочени кон менталното здравје и добросостојбата на здравствените работници кои се вклучени во справувањето со ковид-19; ќе помогне за зајакнување на капацитетите за водоснабдување, санитарните и хигиенските услови и мерките за превенција и контрола на заразата; и ќе овозможи правење важни анализи на податоци и проценки со цел ефикасно справување со кризата предизвикана од ковид-19“, вели УСАИД.

Донацијата на опремата од Европската Команда на Американската војска, ќе помогне за одржување на студениот синџир потребен при процесот на вакцинација и се надоврзува на претходните донации на опрема и потрошен материјал за здравствените работници кои работат во првите редови во борбата против ковид-19, како и за помош при тестирањето и лекувањето.

„Од почетокот на пандемијата, Владата на САД преку УСАИД, УНИЦЕФ и СЗО, дава континуирана поддршка на нашата земја во зајакнувањето на капацитетите на здравствениот систем за соодветен одговор на ковид-19 и за постигнување состојба на подготвеност за идни закани за здравјето и идни здравствени вонредни состојби“, вели Филипче.

loading...

ảnh ăn go88 go88 e-world Tải game bài đổi thưởng Go88 nhận code 100K miễn phí

download sunwin pro plus tải game sunwin sunwin là gì