Отворени избирачките места, право на глас имаат 1 824 864 граѓани, се гласа од 7 до 19, сите ќе се проверуваат со фингерпринт
Отворени избирачките места, право на глас имаат 1 824 864 граѓани, се гласа од 7 до 19, сите ќе се проверуваат со фингерпринт
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори

МАКЕДОНСКИ И ГРЧКИ ПОЖАРНИКАРИ ВЕЖБАА ГАСНЕЊЕ ПОЖАР НА БЕЛАСИЦА

ПРЕКУГРАНИЧНА ВЕЖБА „БЕЛАСИЦА 2021“ НА ПОДРАЧЈЕТО НА СТРУМИЦА ВО КООРДИНАЦИЈА СО Р. ГРЦИЈА

Денеска, 03.08.2021 (петок) почна и успешно се реализираше заедничката вежба „Белсица 2021“ на Р. С: Македонија и Р. Грција која е плод на неколкугодини меѓугранична проектна соработка. Според сценариото имаше повеќе активности на Шарена чешма на повисоките делови од планината Беласица и на грчка страна и на македонска страна од планината.. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, ги посети учесниците и на терен на повисокиот дел на Беласица ги проследи вежбовните целодневни активности, а учествуваше во одредени протоколри сегменти.

Ова а вежба е избежбување при симулиран пожар по сценарио за оперативно користење на опремата од ИПА европски поект за Интегриран опертивен центар за хуманитарна помо,ш – HELP, што вклучува дизајн на кластер од контејнери за извршување на клучни операции за олеснување при справување со катастрофи. Двата меѓусебно поврзани контејнери “Командни Центри – C4I” (еден за Р. Македонија и еден за Грција) беа испорачани како прототипи во рамките на “HELP” проектот, заедно со медицински контејнер – “MED” (само за Грција).

Главната цел на проектот е да ја подобри стратешката и оперативаната ефикасност на јавната администрација и јавните служби во управувањето со елементарните непогоди во пошироката прекугранична област преку обезбедување на интегрирано решение за техничка поддршка и управување со пост-катастрофални операции и логистика на терен. Проектот е дел од активностите за меѓугранична соработка на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, којшто е еден од осумте центри во Република Северна Македонија формиран според Законот за рамномерен регионален развој, опфаќа 10 општини од регионот, се простира на територија од 2835 км2, со население од 171 416 жители.

loading...

Animepahe: Galaxy Fraulein Yuna Returns (Dub) anime episode 3 online free at https://animepahe.cc english dubbed anime

Tales of Zestiria the X Episode 12

Tanken Driland (https://animefreak.ws/m/zb4l) Episode 19

Website https://animeheaven.pro: Watch Lupin III: Crisis in Tokyo (Dub) animeheaven Episode Full watch anime free

Hypothes: https://hypothes.is/users/gogoanimelol

Nhattao: https://nhattao.com/members/animefreak.2879667/