Македонскиот таеквондист го победи светскиот првак на Олимпијадата во Токио и се пласираше во полуфиналето

Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски се пласира во четвртфиналето, категорија +80 килограми на Олимпискиот турнир во Токио, откако утринава го победи актуелниот светски шампион Рафаел Алба од Куба.

Македонецот ја доби првата рунда со 5:1, иако противникот го освои првиот поен. Дејан ја зголеми предноста по втората рунда која изнесуваше седум поени (10:3).

На крајот Георгиевски успеа со 11:8 да слави победа.

Следен противник на македонскиот знаменосец на отворањето на Игрите, ќе биде Кубане од Брегот на Слоновата коска.

Четвртфиналната борба треба да се одржи околу 8:45 часот по македонско време.

Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски се пласира во полуфиналето на Олимпискиот турнир во Токио.

Македонецот утрово во категоријата +80 го победи Сејду Гбане од Брегот на Слоновата коска со 9:4.

Воведните две минути поминаа во тактичка борба и без освоен бод на двете страни. Борбата се разгори во втората рунда која ја доби македонскиот претставник со 3:1. Во третата рудна Георгиевски доминираше и стигна до триумф.

Следен противник на Георгиевски е Ин од Кореја. Оваа борба е закажана за 9:45 часот по македонско време.

sun win

tải sunwin

tải sunwin apk

sunwin

tải sunwin