Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

МАКЕДОНСКИТЕ НОВИНАРИ СЕ ДУНСТЕРИ ЗА ЕКОНОМИЈА, НЕ ЧУЛЕ ЗА ПРОДУКТИВНОСТ ПА СЕ ЧУДАТ: Зошто во Германија храната е поевтина отколку во Македонија?!

Македонија ги замрзна цените на основните прехранбени производи. Колку е тоа делотворно и зошто Германија не го практикува? За да даде одговор „Дојче Веле“ направи споредба на цените на прехранбените производи во двете земји, при што испадна дека кај нас многу од нив се поскапи.

Репортер на Дојче веле во вторникот посети маркет на Лидл во Бон, за да споредиме каква е цената на дел од основните производи во Германија– каде нема замрзнување на цените- и Северна Македонија каде тоа се практикува од минатата недела.

Така на пример, сончогледово масло во овој дисконт во Германија чини 1,39 евра. Истото во Македонија ќе го најдете од 89 денари- близу 1,5 евра– па нагоре.

Пченичното брашно во Бон можете да го купите за 45 центи, во Македонија за 40 денари или околу 20 евроценти поскапо.

Кристален шеќер во Лидл чини 79 центи, во македонските дисконти може да се најде поевтино- за 40 денари.

Млекото со 3,5 отсто масленост во Македонија ќе ве чини најмалку 50 денари, во Германија може да се најде за 80 центи.

Ако купувате месо, во Македонија ќе минете нешто поевтино- за килограм свинско ќе платите околу 350 денари, додека во Германија 6,99 евра.

Севкупно гледано, цените на производите се слични, со таа разлика што стандардот на граѓаните во Германија е далеку повисок- барем седумпати од македонскиот.

Каде е поевтино? – Во просек, векна бел леб од 750 грама во Германија чини 0,85 евра (51 денар), а француски багет од 250 грама чини 0,60 центи (36 денари). Векна бел леб од 250 грама во Македонија чини 27 денари, а некаде достигнува и 39 денари.

Според уредникот на економската редакција на ДВ, Хенрик Беме храната во Германија е толку евтина поради Алди и Лидл.

-Ние Германците ги измисливме дисконтите“, вели Беме. „Тие имаат огромна пазарна моќ, прават огромни набавки и ги убиваат цените. Производителите кои сакаат да се најдат на нивните рафтови мораат да исполнат екстремни услови за квалитет и квантитет. Оној што не може тоа да го стори, лета надвор. Затоа се толку исполнителни и со цените“, објаснува тој.

Втората причина што е толку евтино, признава Беме, е што Германците се многу практични кога е во прашање храната, а многу малку префинети- што повеќе за што помалку. „На пример, во Франција храната има повисока вредност, едноставно Французите имаат поинаков однос кон храната. Затоа таму се навикнати на повисоки цени“.

Но одговорот на сите овие дилеми секако лежи во нешто што се вика ПРОДИКТИВНОСТ и тоа во сите сегменти на германската економија, значи тука зборуваме за самоото земјоделие и одгледување на животните и продуктите, нивна обработка, кланици, преработувачи капацитети па се до пакување транспорт и самите маркети со сиот високо технолошки процес на роботи дигитална машинерија вредни работнии итн итн во сиот тој ланец на германската економија е постигната таква неверојатна продуктивност што Германија ги победува сите економии во светот по однос на цена и квалитет и може да им парира на сите домашни економии во светот и затоа е број 1 извозник во светот со над 2 000 милијарди евра извоз!!!

За споредба нашиот извоз е околу 6 милијарди евра, значи Германија не тепа пута 300 иако се само 40 пати повеќе од нас во популација. Да биде бељата поголема пола од нашиот извоз е лон обработка со мала додадена вредност на продуктите. Затоа се толку богати Германците во споредба со нас.

Иако платите во Германија се просечно околу 5000е месечно, сепак толку се германците организирани и вредни и паметни што пак постигнуваат висок квалитет а многу ниска цена на се што ќе произведат, тоа го прават со скратување на цената на чинење по продукт, па на пример ако за 1 ден една македонска фабрика ќе произведе да речеме 100 продукти и за тоа фабриката дневно троши 10 000е за дневници и струја и вода и гориво и се друго па според тоа трошолот по еден продукт е 100е, една германска фабрика за 1 ден со помош на нови машини со работна дисциплина и обученост на вработените произведува 1000 продукти на ден и иако дневниот трошок е 50 000 евра поради повисоките дневници за вработените сепак трошокот по продукт е само 50 евра со што гермснскиот продукт е дупло поефтин од продуктот произведен во земјава плус е поквалитетен затоа што освен брзината германските работници вложуваат и напор продуктите да се квалитетно направени и добро дизајнирани и на крај и добро пласирани на пазарот со добар маркетинг и останати техники на продажба со она легендарното MADE IN GERMANY.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

english anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

ANIMEFLIX Naruto Episode 214

ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN Episode 23

ANIMEFLIX Attack on Titan

SK8 the Infinity (Dub) Episode 4