ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

Македонските политичари едногласни во осудата на руската инвазија врз Украина

Во претседателската вила на Водно денеска ќе се одржи седница на Советот за безбедност, а во владата седница за украинската криза. Во меѓувреме осуди за руската инвазија на Украина стигнаа од претседателот, владините претставници, опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Реакциите на македонските политичари часови по рускиот напад врз Украина се во насока на поддршка на Киев, украинскиот народ и осуда за Москва.

Претседателот Стево Пендаровски свика Седница на Советот за безбедност, а владата седница на која ќе го разгледаат и усвојат новиот пакет на рестриктивни мерки на ЕУ во поглед на ситуацијата во Украина.

Претседателот Пендаровски изрази „силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина“ што како што се наведува во реакцијата, неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета.

Претседателот наведува и дека инвазијата од страна на Русија е напад на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, сериозна повреда на основните принципи на меѓународното право, удар врз демократскиот поредок и закана за стабилноста на Европа.

„Како НАТО членка, се приклучуваме кон повикот на Алијансата насочен кон Русија за прекин на воените дејствија на територијата на Украина. Во име на граѓаните на Северна Македонија, изразувам солидарност со украинскиот народ во овие тешки времиња.“, наведува Пендаровски.

Прв утрово реагираше министерот за надворешни работи Бујар Османи. На социјалната мрежа Твитер тој напиша дека одлуката на Кремљ и воените дејствија на руските воени сили „не се ништо помалку од акт на агресија и почеток на војна против Украина“, акти кои, како што напиша, ги осудуваме на најсилен можен начин.

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ пак рече дека агресијата на Русија и недозволива и додаде Северна Македонија, како членка на НАТО и земја кандидат за членство во ЕУ се координира со партнерите за натамошните чекори.

„Иако сме мала земја, сепак нудиме помош колку што можеме на Украина во овие моменти“, рече Маричиќ за Утрински брифинг.

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски за Радио Слободна Европа вели дека и лично има симпатии кон Украина бидејќи се работи за „мала земја која има слична историја со онаа на Македонија бидејќи често била оспорувана и во однос на идентитет и територијално“.

„Како политичар и како правник сметам дека денешната инвазија врз Украина е спротивна на меѓународното право и мислам дека исто така е спротивна на Повелбата на Обединетите нации . Европската унија и сите други земји членки на НАТО и на Обединетите нации треба да бидат солидарни со Украина и да најдат да и бидат од помош во овие тешки моменти“, вели Милошоски.

Инаку, според информациите на Министерството за надворешни работи, во Украина имало околу сто македонски државјани, триесетина веќе се вратени, а дваесетина се очекува да пристигнат. Останатите засега не одговориле на повиците на македонското министерство за надворешни работи за евакуација.

„Министрите денеска ќе ја разгледаат и Информација за потребата од обезбедување сместување на државјани на Северна Македонија и членовите на нивните семејства по нивна евакуација од Украина“, се наведува во соопштението за најавата на владината седница.

loading...

đăng nhập go88 bằng facebook go88 máy chủ ở đầu auto247 go88

sunwin g88 đại lý game sunwin mở khoá tài khoản sunwin