Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере

Макрон го свика Советот за одбрана заради кризата околу Украина

Емануел Макрон вечерва го свика Совет за одбрана, соопшти Елисејската палата. На советот ќе се разгледа прашањето за кризата во Украина и тензиите со Русија, откако Кремљ објави дека Владимир Путин ќе ја признае независноста на проруските сепаратистички територии во источна Украина,

Шефот на француската држава, исто така, вечерва повторно разговараше со рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски, како и со германскиот канцелар Олаф Шолц во два наврати и со европските претставници Шарл Мишел и Урсула фон дер Лејен, соопшти француското претседателство.

-Ќе има и други контакти во вечерните часови, соопштија од Елисејската палата.

Советот за одбрана, што вообичаено се состанува пред Советот на министри во претседателската палата, ги собира главните министри и високи функционери одговорни за прашањата за одбраната и безбедноста.

Во исто време, Кремљ посочи дека Владимир Путин ќе ја признае независноста на проруските сепаратистички територии во источна Украина.

-Наскоро ќе биде потпишан декрет за таа цел, соопшти руското претседателство.

Според истиот извор, Владимир Путин за оваа одлука ги информирал францускиот колега Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, посредници во конфликтот во источна Украина, а тие, според Кремљ, „го изразиле своето разочарување

loading...

tại go88 info play go88 hỗ trợ go88

sunwin live sunwin app tại sunwin plus