Над 200 луѓе уапсени за време на Парадата на гордоста во Истанбул
Над 200 луѓе уапсени за време на Парадата на гордоста во Истанбул
Паднати кровови на куќи и згради, откорнати дрвја и бандери во невремето во Делчево
Паднати кровови на куќи и згради, откорнати дрвја и бандери во невремето во Делчево
МВР: 262 санкционирани возачи во Скопје, 58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени
МВР: 262 санкционирани возачи во Скопје, 58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени
ПРЕМИЕРА: НОВАТА OPEL ASTRA ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА
ПРЕМИЕРА: НОВАТА OPEL ASTRA ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА
Девојче и нејзината мајка тешко повредени во гранатирањето на Киев
Девојче и нејзината мајка тешко повредени во гранатирањето на Киев
Петков: Скопје сега има избор за својата иднина
Петков: Скопје сега има избор за својата иднина
(Фото) Автомобил со македонски таблички падна в море во Неа Каликратија, нема повредени, заборавиле да кренат рачна при паркирање
(Фото) Автомобил со македонски таблички падна в море во Неа Каликратија, нема повредени, заборавиле да кренат рачна при паркирање
Tешка сообраќајна несреќа вечерва на скопската обиколница кај Радишани
Tешка сообраќајна несреќа вечерва на скопската обиколница кај Радишани

Максим Димитриевски: Го подобруваме животот на старите лица и лицата со попреченост преку проект поддржан од Австриско министерство за труд

Почитувани,

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска во
просториите на Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост
присуствуваше на презентацијата за досегашните проектни активности на
центарот преку кои старите лица и лицата со попреченост имаат можност за
институционално сместување во Дом или друг вид институција и со помош од
обучен неговател можат нормално да живеат во своите домови.

Овој дневен центар е носител на проектот за домашна посета, помош и
поддршка на стари лица и лица со попреченост во нивните домови, а негов
партнер е ЈОУ Дом за стари лица „Зафир Сајто“. Домот учествува со
инфраструктурна контрибуција и со интенција за збогатување на своите
услуги и преземање на еден ваков сервис за потребите на Општина
Куманово. Проектот е финансиски целосно поддржан од Министерството за
труд и социјална политика на Австрија.

Димитриевски, ја поздрави иницијативата и добиениот проект од страна на
здружението „Порака наша“.

„Денеска сме тука во Центарот за грижа на лица со попреченост „Порака
наша“ – Куманово. Сакам да ја поздравам иницијативата, а воедно и
добиениот проект од страна на здружението „Порака наша“. Домот за стари
лица „Зафир Сајто“ во делот на имплементација на проектот, а тоа е грижа
и домашна асистенција на ваква категорија на граѓани, којашто е целосно
поддржана од Амбасадата на Австрија, или конкретно од Министерството за
труд и социјала на Австрија во износ од некаде 80 илјади евра. Овој
проект треба да се имплементира, да почнува и да заврши некаде на крајот
на месецот февруари 2023 година. Во меѓувреме, општина Куманово заедно
со здружението ќе се погрижи да стапи во контакт со нашето ресорно
министерство и да побара дополнителни средства во дел на одржливоста на
самиот проект. Ова ќе биде од големо значење за сите нас, бидејќи знаете
дека кога зборуваме на оваа тема за наши сограѓани тоа е една табу тема
која не се дискутира многу во јавноста. Ги охрабрувам граѓаните и
семејствата кои се соочуваат со вакви проблеми и имаат дома наши
сограѓани со попреченост да сметаат и на општината и на невладините
здруженија во градот, бидејќи наша обврска е да преземеме што можеме
повеќе и да имплементираме што поголем број на проекти и да им го
олесниме животот“, рече Димитриевски.

Во рамките на проектот набавено е моторно возило за реализирање на
посети на сите локации, апарати за мерење крвен притисок и униформи.

На проектната презентација покрај градоначалникот Димитриевски,
присуствуваше и претставник од Министерството за труд и социјална
политика на Австрија, како и координаторот на Фондацијата „Каритас
Македонија“ Спасе Спасов.

loading...

go88 nemo vin kéo go88 go88 nhà cái uy tín

link tải sunwin cho ios sunwin homepage download sunwin pc