Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Максим Димитриевски: Наставниците заслужуваат поголема плата, тие се авангардата во општеството, верувам дека Владата ќе излезе во пресрет на нивните барања

Почитувани,

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, вечерва, во
гостувањето во „Став“ на ТВ Плус изрази жалење за настанатите услови во
делот на образованието и изјави дека не само енергетската криза, туку и
покачувањето на минималната плата создава одредени проблеми во
општеството.

„Сметам дека секој човек заслужува поголема плата, а платите дефинитивно
во Македонија се ниски. Треба да се изнајде решение на проблемот со
платите за наставниците. Јас сепак сум независен во делот на својата
работа и немам право директно да се мешам во делот на работењето на
синдикалните организации. Ако гледам и дискутирам како човек лично
поддржувам еден ваков облик затоа што сметам дека платите во делот на
образованието се многу ниски, особено на луѓето кои директно работат на
воспитно образовната програма, а тоа се професорите и наставниците. Тоа
се една авангарда во општеството и не заслужуваат учителите и учителките
да земаат плата некаде околу 25, 26 илјади денари. Дојде до малтене едно
изедначување со помошно техничкиот персонал. Луѓето заслужуваат поголема
плата и поголеми средства, но она што е резултат на штрајкот и прекинот
во делот на работење и воспитно образовната програма ние ќе мораме на
некој начин да се надокнади, за тоа треба да излезе ресорното
министерство со конкретни насоки како да ја надокнадиме програмата,
бидејќи веќе две ипол години сме во корона криза“, рече Димитриевски.

Димитриевски изрази верување дека Владата ќе снајде сила да излезе во
пресрет на овие барања, бидејќи барањата на професорите и наставниците
се легитимни

loading...

https://go88.gg/

https://tai.sunwin.gg/