ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

Максим Димитриевски: Општина Куманово обезбеди средства за набавка на опрема и механизација за јавните претпријатија преку проектот MSIP2, ги модернизираме јавните претпријатија за подобра услуга за граѓаните

Почитувани,

Општина Куманово обезбеди средства за набавка на опрема и механизација
за јавните претпријатија преку Вториот проект за подобрување на
општинските услуги (MSIP2), со цел подобрување на условите за работа и
проширување на услужните капацитети на претпријатијата.

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска изјави
дека MSIP2 проектот се реализира со проектната единица при
Министерството за финансии преку потпишување на Договор за под-заем со
Министерството и финансиска поддршка обезбедена од кредитната линија на
Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка.

„Со набавка на новата опрема, Општината планира јавните претпријатија да
ги ангажира за вршење нови услуги за кои досега се ангажирале приватни
компании и со тоа да заштеди средства, со кои ќе го враќа кредитот и ќе
ја подобри финсиската состојба во четирите претпријатија, ќе се подобрат
условите за работа во претпријатијата и нивото на услуга со што бенефит
ќе имаат сите граѓани на општина Куманово. Денеска пристигна првата
испорака на дел од опремата и тоа 3 Комбинирани ровокопачи натоварувачи
со вкупна вредност од околу 14 милиони денари, од добавувачот која е
наменета за ЈП „Водовод“, ЈП „Куманово Гас“ и ЈП „Чистота и зеленило“,
рече Димитриевски.

Тој даде споредна дека последен пат во Јавното Претпријатие „Водовод“
Куманово се набавени машини од овој вид во 2003 година, односно пред
скоро 20 години.

„Дополнително, во следниот период ќе пристигнат и 3 камиони за зимско
одржување на улици со зимска опрема, 1 трактор со приколка, 1
автодигалка и 1 камион за смет наменети за ЈП „Чистота и зелениоло“,
Автомобил и Камионет за потребите на ЈП „Куманово Гас“ и Пајак возило за
ЈП „Куманово Паркинг“, изјави Димитриевски.

Целата флота предвидена за модернизација на јавните претпријатија брои
вкупно 12 возила и е во вредност од 62,8 милиони денари, додека вкупниот
под-заем е со износ од 63,7 милиони денари.

loading...

bắt cầu xóc đĩa go88

play sunwin