На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата

МАКТЕЛ ДОЗНАВА: ВОЈНИЦИТЕ НА АРМ ОДУШЕВЕНИ ОД НОВИТЕ АМЕРИКАНСКИ ПУШКИ М-4 ДОНАЦИЈА ОД САД ВРЕДНИ 1,2 МИЛИОНА ЕВРА!

Мактел дознава од свои блиски пријатели кои се војници во АРМ дека новите американски пушки М4 кои ги доби АРМ како донација од САД се фантастични, неверојатно прецизни и пред се лесни за употреба. Тие беа употребени во неколку обуки кои ги имаат нашите војници кои се спремаат за заминување на странски мисии и коментарите беа многу позитивни:

– Ова е нешто неверојатно, нема трзај, лесни се, прецизни, погаѓаш и ако жмиеш кога пукаш, ова е пушка направена да секој може со неа да пука и да погоди, прв пат да фаќаш пушка за 15 минути ќе научиш да гаѓаш дирек во мета без промашување, просто сме фрапирани од оваа нова технологија, ние досега користевме стари екс ју пушки направени по руски стандарди и тие пушки беа со голем трзај и многу беше тешко нешто да се погоди со нив. Исто така пушките М4 се така направени да на нив можеш да монтираш се што ќе ти текне од дурбини преку ласери разни системи за ноќно гледање фрлачи на бомби просто е неверојатна пушта и многу сме задоволни и одушевени што се пружа оваа пушка на еден војник кој се наоѓа на боиште. Зачудува колку е лесна, направена е од некаква пластика и како да носиш играчка со тебе ама има неверојатна огнена моќ. Со мало подесување истата може да се претвори во вистински снајпер за прецизно гаѓање на далечни мети но исто така може да се користи и како машинка за блиска стрелба, многу е прилагодлива и мулти-функционална.

Да потсетиме како помина донацијата пред неколку дена, за каква донација се работи, колку парчиња се донирани, колку чинат и што е планот за понатаму:

Армијата на Република Северна Македонија од денеска има нови над 1.200 парчиња автоматски пушки М-4, кои се донирани од нашиот стратешки партнер и сојузник во НАТО, Соединетите Американски Држави. Со оваа количина, освен специјалните сили кои и досега ги користеа, автоматските пушки М-4 ќе бидат дел и од вооружувањето на нашата лесна пешадија која е и наша НАТО единица која се подготвува за претстојното НАТО оценување кон почетокот на 2022 година.

„Станува збор за дел од поголем проект кој што го финансира Владата на САД и кој што ја помага модернизацијата и опремувањето на нашите армиски сили. Со овој дел на опрема практично обезбедуваме над 1.200 М-4 автоматски пушки со калибар 5.56, кој што е стандард на НАТО земјите – членки“, рече министерката Радмила Шекеринска на денешното примопредавање на донацијата на кое присуствуваше и амбасадорката на САД во земјата, Кејт Мари Брнз.

Министерката истакна дека само во период од една недела преку повеќе активности може да се види колку е широка одбранбената соработка помеѓу Северна Македонија и САД. Пред една недела, рече, на Криволак беа презентирани заедничките инвестиции за развој на полигонот, пред само неколку дена беше потпишан новиот и сеопфатен Меморандум за одбранбена соработка, а денеска се врши и примопредавање на новите М-4 пушки за припадниците на Армијата.

Министерката порача дека за модернизацијата на армиските капацитети се издоени значителни суми од одбранбениот буџет и дека е тоа успех бидејќи значи дека процесот се одвива континуирано. „Оваа година за прв пат успеавме да обезбедиме не само зголемување на одбранбениот буџет, туку и зголемување на процентот што ќе оди кон опремување и модернизација при што наместо бараните над 20 проценти ние обезбедивме 25 проценти за модернизација и опремување. Ние како сојузник преземавме обврски и ги исполнуваме. Веќе ја започнавме модернизацијата и со големите проекти како што се лесните оклопни возила кои доаѓаат токму од САД од каде имаме постојана поддршка како финансиска така и во опрема“, рече министерката.

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во својата изјава рече дека примопредавањето на автоматските пушки во вредност од 1,2 милиони долари е уште еден пример за тоа како двете земји работат заедно, осигурувајќи ја интероперабилноста не само со САД, туку и со другите сили на Алијансата. Амбасадорката Брнз порача дека ова претставува и признание за заложбата на Северна Македонија да реализира еден голем проект како што е модернизацијата на Армијата, заложба со која Армијата не е само поподготвена и активна членка на НАТО, туку и Армија која добро се позиционира за да може да даде придонес со другите сили на НАТО. САД, рече амбасадорката, ќе продолжат да бидат стратешки партнер на нашата земја и во понатамошниот процес на армиската модернизација.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Horimiya

watch anime online My Hero Academia Season 3

AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

anime freak tv Horimiya

animefreaks official website AnimeFreak My Hero Academia (Dub)