ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда

МАКТЕЛ ГО ПРАША ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ, ШТО ОЧЕКУВА ОД НОВАТА ПОСТАВА ВО БЕЛАТА КУЌА, КАКО ПРОМЕНАТА ВО САД ЌЕ СЕ ОДРАЗИ ВРЗ НАС И СВЕТОТ

Мактел упати прашање до кабинетот на претседателот, што очекува претседателот и неговиот тим од новата постава во Белата Куќа, како тоа ќе се одрази врз нас но би ценел став и како ќе се одрази врз светот новиот кабинет предводен од Џо Бајден и Камал Харис, дали ќе има поангажиран однос кон Македонија, дали се очекува да се вмешаат повеќе во дуелот со Бугарија, дали ќе има други промени што би не тангирале нас и како ќе реагираат според вас Кина, Русија, Иран на новата постава во Белата Куќа што се очекува следните 4 години на светски план?

Еве што ни одговорија од кабинетот на Претседателот:

Неодамешната номинација и избор на професионалци во надворешно-политичкиот, како и во тимот за национална безбедност на претседателот Бајден, кои имаат големо и практично искуство во своите области говори за тоа дека новата американска администрација ќе пристапи со огромна сериозност кон своите надворешно-политички обврски. Меѓу официјалните лица кои ќе ги изршуваат најважните фунцкии има голем број луѓе, дел познати за поширокат јавност, дел непознати, кои солидно го познаваат нашиот регион со сите свои специфики.

Оттука, очекувам интересот на американската администрација за регионот да продолжи и во иднина, бидејќи покрај останатото, во регионот речиси 80% од земјите се сојузници на САД во рамките на НАТО Алијансата.

Ако ги земеме предвид претходните позитивни искуства, сметам дека во една рационална констелација, синхрозинирианиот настап на САД и ЕУ кон отворените прашања во регионот, а во кои спаѓа и интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ, е најдобриот можен пристап, кој би донел долгорочна стабилизација и просперитет на регионот.

Што се однесува до генералните правци на американската надворешна-политика, за очекување е администрацијата на претседателот Бајден да посвети внимание кон враќањето на довербата и зајакнувањето на сојузите со своите, пред се, европски партнери, по извесното дистацнирање во претходниот период на админситрацијата. Ова е мошне битно од аспект како на глобалната безбедност и борбата со меѓународниот тероризам, така и од аспект на цел ред важни прашања, како што се климатските промени, светската трговија и сл.

Покрај ова, како држава која има глобални интереси, сметам дека САД ќе се обиде да ја направи својата надворешна политка попредвидлива, но и порезолутна во однос на вредностите на либералната демократија. Преку оваа призма би требало да ги набљудуваме и односите со земјите од поширокиот нееворатлантски простор, како Русија, Кина, Иран и сл.

Што се однесува до Република Северна Македонија, би сакал да потенцирам дека односите со САД, како наш долгогодишен стратешки партнер и поддржувач се една од најважните компоненти во нашата надворешната политика. Во тој контекст, а имајќи го предвид нашето членство во НАТО, очекувам не само интензивирање на политичките контакти, туку и засилена координација и настап во однос на задничките предизвици.

Во овој контекст би сакал да истакнам дека очекувам САД да продолжат да укажуваат поддршка за политиките како што се борбата против организираниот криминал и корупцијата, зајакнувањето на правната држава, капацитетите на администрацијата, слободниот пазар и сл.

loading...

4Anime animes online: Watch Naruto: Shippuden (Dub) Episode 348

GoGoAnime gogo anime tv: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) Episode Preview