Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

МАЛЕСКИ: MAНУ повторно води во погрешна насока

Политичар во една либерална демократија, за разлика од оној во средниот век, може да смета дека спокојно ќе си умре во кревет без оглед на неговите политики. Погрешни или исправни, сето тоа, без пролевање крв, се решава на избори секои четри години. Грчките политичари финансиски ја упропастија земјата, но со неколку исклучоци, никој на одговараше, партијата на власт само ја смени гарнитурата и, после пауза, одново ја води државата.

Македонските политичари ја осудија сопствената држава на четвртвековна стагнација во процесот на евроинтеграциите и еве ги живи и здрави во одбрана на своите стари политики. Добро, може да загубат избори и да паузираат мандат-два ама одговорност за погрешни политики нема. Имено, во една либерална демократија сите политики се на слободниот пазар па ако народот одлучи да ја избере најлошата затоа што му се чини дека е најлесна, тоа е негово право. И сето тоа заради фактот дека во оваа сфера на човековото живеење во која некогаш се сечеле глави, денес, благодарение на демократијата, главите се бројат на избори.

Прилично комотно за модерните владетели, зарем не? Има само една покомотна позиција во македонското општество која дури и не е подложна на верификација на избори, макар колку погрешна да била. Тоа е функцијата академик. Доживотно избран, не секогаш на начин кој влева почит, македонскиот академик е специфично суштество. Тој го носи ореолот на најдоброто во македонската мисла, научна и друга, кој му го дава институцијата која самата се репродуцира со нови членови налик на оние кои го вршат изборот. Тука почнуваат проблемите зашто нашиот академик кој, верувајќи дека е врвен авторитет (и вон својата професионална област) почнува да сонува како да му се оддолжи на својот народ. И да го зцврсти сопствениот углед и позиција, се разбира. Во годините на мојата неуспешна соработка со МАНУ разбрав дека сонот на академиците од другите балкански земји е сон и на нашите: како, со некаков меморандум, на нардот да му го пробијат патот до светлата иднина и да го оправдаат (не) заслужениот јавен углед. Интересно, тоа што таквите меморандуми кои не ја разбираат реалната домашна и меѓународна политика туку почиваат врз националната егзалтација, ги поведоа југословенските народи во меѓусебни војни не ги колеба нашите академици да ја посакуваат улогата на водачи на својот народ.

Од упорноста со која претседателот на МАНУ, избран заради заслугите во својата компјутерска област колку знам, и неговата колешка поетеса и литературен критичар, ја водат кампањата за своите политички стојалишта можат многу да научат врвните македонски политичари, кои се откажаа од тоа водство уште пред две години. Она што иницијално беше критика на академиците на политиката на владата кон Бугарија го поплни целиот вакуум оставен од повлекувањето на политичарите со тотална негација на политиките на сите влади во изминативе триесет години. Акцентот на нивната критика, сепак,останува на „предавничката“ политика на актуелната влада. Всушност, јавајќи на бранот на повредената национална гордост на Македонецот и на незадоволството на народот со тешките и непопуларни решенија на независна држава во борба за опстанок, тие демонстрираат застрашувачко незнаење за домашната и меѓународната политика. Но, тоа што двајцата академици ја водат државата во погрешна насока е проблем на оние кои, во услови на слободен политички натпревар, решиле да ги следат. Проблем е и за политичарите кои набргу ќе се свестат дека нивното водство е императив зашто ако не ги водат настаните, ќе бидат водени од нив.

Денко Малески

loading...

https //go88. vin quy luật đánh tài xỉu go88 go88 rút tiền bị từ chối

game tài xỉu sunwin sunwin 40x50cm 12v usb desktop laser engraving machine sunwin là gì