Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите
Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите
Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари
Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари
АНТИВАКСЕРИTE ГО ВРАТИЈА ЧОВЕШТВОТО 1 ВЕК НАНАЗАД: Случаи на мајмунски сипаници во Европа, САД, Канада и Австралија
АНТИВАКСЕРИTE ГО ВРАТИЈА ЧОВЕШТВОТО 1 ВЕК НАНАЗАД: Случаи на мајмунски сипаници во Европа, САД, Канада и Австралија
Бујар Османи, на маргините на состанокот на Комитетот на министри на Советот на Европа кој се одржа во Торино, Италија оствари билатерлани средби со министрите за надворешни работи на Грузија, Илиа Дарчиашвили, на Азербејџан, Џејхун Бајрамов, Ерменија, Арарат Мирзојан, Република Молдавија, Нику Попеску и првата заменичка министерка за надворешни работи на Украина, Емине Џафарова
Бујар Османи, на маргините на состанокот на Комитетот на министри на Советот на Европа кој се одржа во Торино, Италија оствари билатерлани средби со министрите за надворешни работи на Грузија, Илиа Дарчиашвили, на Азербејџан, Џејхун Бајрамов, Ерменија, Арарат Мирзојан, Република Молдавија, Нику Попеску и првата заменичка министерка за надворешни работи на Украина, Емине Џафарова
Премиерот Ковачевски и владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на УКИМ
Премиерот Ковачевски и владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на УКИМ
БРАВО - Kовачевски на чело на македонската а Петков на чело на бугарската делегација во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј
БРАВО - Kовачевски на чело на македонската а Петков на чело на бугарската делегација во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј
Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите
Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите
Герасимовски: Проектот „Нега на стари лица во домашни улови“ е најзначајниот проект за пензионерите
Герасимовски: Проектот „Нега на стари лица во домашни улови“ е најзначајниот проект за пензионерите

Маричиќ: Евроинтеграциите не се само стратешки приоритет, туку и дел од домашната развојна стратегија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и Национален ИПА координатор, Бојан Маричиќ, денеска имаше обраќање на тематската владина седница за ИПА на кое ги информираше министрите за почетокот на процесот на изработка на ИПА програмата за 2023 година, при што Владата ја разгледа и ja усвои Информацијата за почеток на програмирање на Акциската програма во рамките на ИПА 3.​
-Покажавме капацитет за реализација на проекти финансирани од грантовите на ЕУ, но и учество во бројни заеднички секторски политики на ЕУ. Евроинтеграциите не се само стратешки приоритет, туку и дел од домашната развојна стратегија, рече на седницата вицепремиерот Маричиќ.

Вицепремиерот и Национален ИПА координатор Маричиќ го објасни процесот на „созревање“ на проектите, како и правилата и условите за искористување на поддршката од ИПА на ефикасен начин со цел да се избегне губење на средства. Тој потсети дека целта на спроведувањето проекти финансирани преку ИПА е да се подобри животот на граѓаните, но и да се отворат нови работни места и затоа е клучно да се реализираат навремено и плански.

-Република Северна Македонија во моментов ги спроведува програмите преку Инструментот за претпристапна помош ИПА 2014-2020, а од средината на 2020 година започна со подготовка на програмските документи за спроведување на Инструментот за претпристапна помош 2021-2027 кои таргетираат одредени сектори како што се транспорт, животна средина, земјоделство“, рече вицепремиерот Маричиќ, посочувајќи дека преку овие проекти се обезбедува остварување на националните и секторските стратешки приоритети, кои воедно претставуваат приоритети на Европската унија за земјата во делот на поврзувањето на транспортната инфраструктура, заштита на животна средина и спроведување на приоритети од Зелената агенда, како и поддршката на земјоделството и руралниот развој.

Од Акциската програма во рамките на ИПА 3 се очекува да се утврдат приоритетите за финансирање на владините програми и проекти од овој инструмент за претпристапна помош на Европската Унија и во таа насока вицепремиерот Маричиќ за следната недела го најави состанокот на Програмската мисија ИПА 2023, на кој ќе бидат присутни и делегати од Европска Комисија.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freaks website The Daily Life of the Immortal King 2nd Season [Chinese Dub]

Attack on Titan Episode 24

AnimeFreak Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

sites to watch anime JUJUTSU KAISEN

AnimeFreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 24

tải go88