ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

Маричиќ: Евроинтеграцискиот процес значи забрзување на реформите и економски развој

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се обрати на економскиот форум на Фајнанс Тинк, истакнувајќи ја важноста на реформите и придобивките од процесот на европска интеграција на земјава, со фокус на економијата и економскиот развој.

– Стабилни и демократски институции се почетна точка за економски развој. Процесот на европска интеграција е суштински фактор за успешна трансформација на земјите од регионот. Овој процес ќе даде силен поттик и нова динамика на спроведување на политичките и економските реформи, со цел побрзо да се достигнат европските стандарди, рече Маричиќ, потенцирајќи дека Унијата мора да биде похрабра во однос на политиката на проширување, што неминовно ќе доведе до мотивација и импулс, и на граѓаните и на економијата, но и на граѓанското општество, да бидат поактивни, па и во бизнис можностите и искористување на европските пари за развој на економијата.

Вицепремиерот Маричиќ истакна дека сите стандарди не можат да се постигнат во ист момент и дека за тоа треба време.

-Токму затоа ни е потребна помош во овој процес и од економските оператори и од граѓанскиот сектор затоа што колку потесно гледаме во остварувањето на потесниот интерес на краток рок, толку потешко ќе ни биде потоа да спроведеме вистински реформи за вистинско наше интегрирање на заедничкиот пазар, додаде Маричиќ.

Вицепремиерот Маричиќ говореше и за спроведувањето на ИПА како и програмирањето на оваа и идната година, како и за приоритетот кој го постави Влада во изминатите 5 години, истакнувајќи дека има уште многу за работа, во подобрувањето на имплементацијата, која ќе се движи во насока на зајакнување на економијата паралелно со европските интеграции.

loading...

https://go88.gg/

bắt cầu tài xỉu sunwin otp sunwin sunwin apk