ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период
25 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ - НИКОБ ГРУПАЦИЈАТА СТАНУВА БИЗНИС ИМПЕРИЈА КОЈА НУДИ УСЛУГИ ПО ПРИСТАПНИ ЦЕНИ ЗА ШИРОКАТА ПОПУЛАЦИЈА - Кирил Лазаров: НИКОБ е бренд кој го создадоа задоволните клиенти
25 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ - НИКОБ ГРУПАЦИЈАТА СТАНУВА БИЗНИС ИМПЕРИЈА КОЈА НУДИ УСЛУГИ ПО ПРИСТАПНИ ЦЕНИ ЗА ШИРОКАТА ПОПУЛАЦИЈА - Кирил Лазаров: НИКОБ е бренд кој го создадоа задоволните клиенти
Ковачевски по повод официјалното пуштање во работа на две нови инвестиции на Групацијата НИКОБ - ПЗУ НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб: Посветени сме на севкупен економски развој и на заштитата на стандардот на граѓаните
Ковачевски по повод официјалното пуштање во работа на две нови инвестиции на Групацијата НИКОБ - ПЗУ НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб: Посветени сме на севкупен економски развој и на заштитата на стандардот на граѓаните
Герасимовски: Учениците со посебни образовни потреби ќе ги посетуваат асистенти и за летниот распуст
Герасимовски: Учениците со посебни образовни потреби ќе ги посетуваат асистенти и за летниот распуст

Маричиќ: Европа треба да покаже лидерство ако го гледа Западниот Балкан како дел од ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ вечерва во своето гостување на Тема на денот на Сител изјави дека има потенцијал и волја кај европските партнери за поттик и охрабрување во деблокирањето на процесот на проширување, затоа и реално е да очекуваме позитивни резултати во преговорите со Бугарија.

– Време е за лидерство од страна на Европа, ако го гледа Западен Балкан како дел од ЕУ. Северна Македонија е подготвена да ги почне преговорите, но дали тоа ќе се случи, зависи од позицијата на Бугарија, но и каков амбиент ќе се создаде во ЕУ. Во контекст на војната во Украина и сите кризи којшто ни се случија, мислам дека е вистински момент во текот на Француското претседателство да се активира политиката на проширување, рече Маричиќ.

За предлогот на претседателот на Франција, Макрон, вицепремиерот Маричиќ истакна дека ние одамна ги имаме исполнето критериумите за почеток на пристапните преговори и дека државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за членство во ЕУ.

– Идејата на претседателот Макрон е повеќе една порака на Европската Унија кон државите коишто сèуште не се кандидати или сè уште не се влезени во кругот на ЕУ. Јас мислам дека таа порака е пред сè кон Украина, Грузија и Молдавија затоа што тие држави сèуште немаат рамка на кандидатски статус или на членство, потенцираше Маричиќ.

Маричиќ за иницијативата „Отворен Балкан“ истакна дека носи придобивки за граѓаните, без да се прави голема политичка рамка околу процесот, дополнувајќи дека важно е граѓаните да може лесно да ги поминуваат границите, без да имаат застои, работните дозволи да важат секаде, да може да се користи лекарска помош во сите држави.

– Политичката идеја за ’Отворен Балкан‘ е да се спроведат практични работи кои овој регион ќе го отворат за поголеми инвестиции од земјите-членки на ЕУ и САД. Да го олеснат животот на граѓаните преку имплементација на четирите слободи на ЕУ“ рече вицепремиерот Бојан Маричиќ во вестите на Сител.

loading...

ani watch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch subbed anime Naruto

Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside Episode 5

english dubbed anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

AniWatch Redo of Healer Episode 11

Naruto Episode 217

tải go88