Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Маричиќ и Николовски на состанок со Секторската работна група за земјоделство и рурален развој

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, одржаа координативен онлајн состанок со Секторска работна група за програмирање на Инструментот на ЕУ за претпристапна помош (ИПА) во областа на земјоделството и руралниот развој.

Вицепремиерот за европски прашања и Национален ИПА координатор, Маричиќ, на состанокот ја потенцираше дека секторските групи треба да ги имаат предвид реформите поврзани со интеграцијата во ЕУ, планирани во Националната програма за усвојување на правото на ЕУ, како најсеопфатен национален стратешки и програмски документ за водење на процесот на европска интеграција, како и Националниот план за развој кој е во тек и Програмата за економски реформи, за на овој начин донаторската координација да се насочи во служба на националните приоритети.

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на состанокот рече дека имплементацијата на ИПА II е голема успешна приказна, за што показател се реализираните проекти. Дополнително истакна дека програмирањето на активностите на ИПА III е насочено кон тоа да биде поефикасно и пофлексибилно.

-Веќе се работи на подобрување на имплементацијата на постојното законодавство, да се поттикнат потребните инвестиции, што е важно и за подобрување на одржливоста на земјоделското производство. Имаме значителен напредок во усогласувањето со барањата на ЕУ, усвоена е потребната стратешка и правна рамка. Националната стратегија за земјоделство и рурален развој 2021-2027 година и Националната програма за периодот од 2018-2022 година, на јасен и специфичен начин ја покажува посветеноста на Министерството за постигнување значителен напредок во областа на земјоделството и руралниот развој, земајќи ги елементите на соодветна политика за земјоделствот на Европската Унија, рече Николовски.

Вицепремиерот Маричиќ во текот на состанокот се осврна и на новите иницијативи и програми што се на располагање, со фокус на Стратегијата на ЕУ за Јадранскиот и Јонскиот регион, попозната како EUSAIR, како и на новите транснационални програми Interreg Euro-Med и Interreg Adrion.

Додавањето на макро-регионална и територијална соработка во фокусот на Секторската работна група секако ќе придонесе во општите напори за издигнување на работата на механизмите за координација на повисоко ниво. Проширувањето на дискусиите за она што е во центарот на вниманието на програмите за територијална соработка, или дополнително ќе се понуди преку овие програми на нашата земја, ќе ја диверзифицира интеракцијата помеѓу различните нивоа на планирање, со што ќе донесе дополнително усогласување и синергија со политиките на ЕУ во оваа област, заклучи Маричиќ.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Tokyo Revengers

anime website SK8 the Infinity (Dub)

AnimeFreak SHAMAN KING (2021) Episode 42

Record of Ragnarok Episode 9

watch anime free Pokémon Journeys: The Series

tải go88