Рама до бугарското МНР: Пријатели, кренете го ветото или издржете ме
Рама до бугарското МНР: Пријатели, кренете го ветото или издржете ме
САД ќе испратат уште 450 милиони долари во Украина
САД ќе испратат уште 450 милиони долари во Украина
Не им се ризикува: ЕУ ќе ја преиспита блокадата на Калининград, вели Борел
Не им се ризикува: ЕУ ќе ја преиспита блокадата на Калининград, вели Борел
ЧЕТИРИ ДЕНА АРАЧИНОВО БЕЗ СТРУЈА И БЕЗ ВОДА – Жителите: Останавме на милост и немилост на Бог
ЧЕТИРИ ДЕНА АРАЧИНОВО БЕЗ СТРУЈА И БЕЗ ВОДА – Жителите: Останавме на милост и немилост на Бог
Спасовски апелира: Граѓаните да се воздржат од пукање
Спасовски апелира: Граѓаните да се воздржат од пукање
Бугарската страна не покажа разбирање, објаснува Бујар Османи
Бугарската страна не покажа разбирање, објаснува Бујар Османи
ЛДП, ДОМ И ДС ГО СРУШИЈА МИТОТ НА ВМРО ДПМНЕ ДЕКА СДСМ ВЛАДЕЕ СО РЕЖИМ И ДИКТАТУРА!
ЛДП, ДОМ И ДС ГО СРУШИЈА МИТОТ НА ВМРО ДПМНЕ ДЕКА СДСМ ВЛАДЕЕ СО РЕЖИМ И ДИКТАТУРА!
Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност
Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Маричиќ: Иднината на Европа зависи од следните чекори на Унијата

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес учествуше на панел дискусијата „Демократијата во Европа – 30 години по Мастришкиот договор: Нови прашања за европската иднината и дилемите поврзани со проширувањето“, на која рече дека Северна Македонија постојано докажува дека е искрен и доверлив партнер на Унијата и дека одамна ја има надминато стратешката крстосница.

– Постојано докажуваме дека сме искрен и доверлив партнер на Унијата и цврсто чекориме кон реализација на целите, со целосен фокус и посветеност на реформите за да го скратиме периодот на постигнување европски квалитет на живот, што е најмоќната инспирација за граѓаните кои не поддржуваат. Затоа очекуваме државите членки на Унијата, да ја приспособат оптиката на реалноста и да одговорат на денешните предизвици, од кои ќе зависи и иднината на Европа, кажа во своето обраќање вицепремиерот Маричиќ.

Тој истакна дека дилемата за иднината на Европа стана прашање во јавниот дискурс по стагнацијата на проширувањето на Унијата и со почетокот на војната во Украина, но дека за него нема дилеми.

Иднината на Европа е сигурна само доколку перспективата е заедничка, обединета и со Западен Балкан во неа. Останува да се чуе гласот на Унијата, истата да ги направи нашите цели остварливи со лидерски чекор за старт на преговорите, за да обезбедиме подинамичен развој и да го направиме европскиот квалитет на живот јасно остварлив за граѓаните на Северна Македонија, истакна Маричиќ.

За односите со Бугарија вицепремиерот рече дека стратешко долгорочно пријателство се гради постојано, дека лесно се рушат мостови, но тешко и долго се градат.

– Ние покажавме дека знаеме да градиме мостови со соседите и да подадеме рака. Денес бугарските власти имаат историска можност да подадат рака да изградиме мост на доверба и пријателство. Први соседи сме, сојузници сме во НАТО, ќе бидеме заедно и во ЕУ, додаде Маричиќ.

loading...

Go88 Club - Thiên đường cờ bạc online go88 club apk Tải go88 IOS/ Android/ PC/ APK nhận Code 50K

SunWin.gg | Game Macao Số 1 Việt Nam game bài sunwin truc tuyen nhà cái sunwin