ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ЕКС ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД, КИСИНЏЕР: ЗАПАДОТ МОРА ДА ЈА РЕСПЕКТИРА РУСИЈА, ЌЕ МОРА ДА И ДАДЕ ДЕЛ ОД УКРАИНСКАТА ТЕРИТОРИЈА ЗА ДА СЕ ПОСТИГНЕ МИР
ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ЕКС ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД, КИСИНЏЕР: ЗАПАДОТ МОРА ДА ЈА РЕСПЕКТИРА РУСИЈА, ЌЕ МОРА ДА И ДАДЕ ДЕЛ ОД УКРАИНСКАТА ТЕРИТОРИЈА ЗА ДА СЕ ПОСТИГНЕ МИР
ВО УКРАИНА УБИЕН ВНУКОТ НА РУСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА
ВО УКРАИНА УБИЕН ВНУКОТ НА РУСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА
ФБИ УАПСИ АМЕРИКАНЕЦ СО ПОТЕКЛО ОД ИРАК - РАДИКАЛЕН ПРИВРЗАНИК НА ИСИС ИМАЛ ПЛАН ЗА АТЕНТАТ ВРЗ ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД ЏОРЏ БУШ
ФБИ УАПСИ АМЕРИКАНЕЦ СО ПОТЕКЛО ОД ИРАК - РАДИКАЛЕН ПРИВРЗАНИК НА ИСИС ИМАЛ ПЛАН ЗА АТЕНТАТ ВРЗ ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД ЏОРЏ БУШ
Ковачевски – Драги: Остварените резултати да имаат завршница со итно отворање на пристапните преговори
Ковачевски – Драги: Остварените резултати да имаат завршница со итно отворање на пристапните преговори
СДСМ во САД, учествува во програмата за политички лидери организирана од американската амбасада во Скопје
СДСМ во САД, учествува во програмата за политички лидери организирана од американската амбасада во Скопје
Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца
Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца
ИНЦИДЕНТ ВО ЧАИР: ВРАБОТЕН ВО КАБИНЕТОТ НА ВИСОК ФУНКЦИОНЕР НА МВР ВО КАВГА ПРИ ПОЛИЦИСКА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ЕБР ОД ЧАИР ПУКАЛ ВО ВОЗДУХ СО ПИШТОЛ ПО ШТО ИЗБЕГАЛ ПА ПОТОА СЕ ПРЕДАЛ НА МВР
ИНЦИДЕНТ ВО ЧАИР: ВРАБОТЕН ВО КАБИНЕТОТ НА ВИСОК ФУНКЦИОНЕР НА МВР ВО КАВГА ПРИ ПОЛИЦИСКА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ЕБР ОД ЧАИР ПУКАЛ ВО ВОЗДУХ СО ПИШТОЛ ПО ШТО ИЗБЕГАЛ ПА ПОТОА СЕ ПРЕДАЛ НА МВР
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС: Украинците се борат за сопствената слобода, но оваа борба е и за одбрана на демократските вредности, ако Путин успее да победи целиот свет ќе биде поразен!
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС: Украинците се борат за сопствената слобода, но оваа борба е и за одбрана на демократските вредности, ако Путин успее да победи целиот свет ќе биде поразен!

Маричиќ: Искористувањето на ИПА фондовите е клучно во спроведувањето на европските реформи

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес одржа два одделни ИПА координативни состаноци со министерот за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), Насер Нуредини и со министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство (МЗШВ), Љупчо Николовски, на кои се разговараше за состојбата во спроведувањето на проектите и искористувањето на средствата од ИПА, предизвиците со кои се соочуваат и можностите за нивно брзо решавање.

Вицепремиерот за европски прашања и Национален ИПА координатор, Маричиќ, им посочи на министрите дека искористувањето на ИПА фондовите е клучно во овој период и во оваа фаза на спроведување на реформите.

На состаноците главно се разговараше за степенот на реализација на ИПА проектите, зајакнување на административниот капацитет, следните активности и приоритетите на министерството за животна средина и просторно планирање министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство (МЗШВ), предизвиците кои влијаат на динамиката на спроведувањето на проектите, како и за новите програми за користење на финансиски средства од Европската Унија.

Во таа насока, вицепремиерот Маричиќ на двете средби ги информираше министрите дека Република Северна Македонија е земја-партнер во нова програма за територијална соработка – Еуро-Мед. Целта на оваа програма е зголемување на капацитетот на јавните власти и приватните субјекти за спроведување одржлива и позелена економија, натамошно приспособување кон климатските промени, спречување на ризик од катастрофи и отпорност базирана на принципот на еко-систем за обезбедување квалитетна животна средина.

Маричиќ посочи дека приоритетите на програмата во огромна мера се компатибилни со надлежностите на двете министерства, сметајќи дека не треба да ја пропуштат можноста да влезат во партнерство, особено со оглед на тоа што се работи за големи проекти кои ќе вклучат 6+ партнери од ЕУ и од ИПА регионот и за кои е предвиден сериозен буџет. Вицепремиерот Маричиќ и министрите Нуредини и Николовски се согласија дека спроведувањето на ИПА фондовите во овие два сектори е од огромно значење за напредокот во спроведувањето на европските реформи и најавија потесна соработка за постигнување на целта.

Show original message

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

Naruto Episode 220

anime online 4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime

4Anime Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2 Episode 8

anime stream 4Anime One-Punch Man