Топ шефови го напуштаат Twitter по преземањето на Маск
Топ шефови го напуштаат Twitter по преземањето на Маск
ДУИ распишува конкурс за претседатели и членови на ограноци
ДУИ распишува конкурс за претседатели и членови на ограноци
Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже

Маричиќ на онлајн состанок со директорките во германското МНР Штер и Шуц ​

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес одржа онлајн состанок со директорките во германското Министерство за надворешни работи за Западен Балкан, Забине Штер и за Југоисточна Европа, Турција и државите на ЕФТА, Сузане Шуц.

-Позитивните сигнали и поддршката кои ги добиваме од Република Германија исклучително ни значат и се силна потврда за посветеноста на Германија за интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, но и признание дека како земја направивме многу, реализиравме сериозни европски реформи и остануваме посветени на евроинтегративниот пат на земјата, истакна вицепремиерот Маричиќ.

На средбата беше поздравен напредокот во преговорите помеѓу Северна Македонија и Бугарија, и беше изразено очекување дека двете земји се на добар пат да ги затворат отворените прашања во разумен рок и поскоро да биде отстрането ветото за нашата земја.

Директорките во германското Министерство за надворешни работи за Западен Балкан, Забине Штер и за Југоисточна Европа, Турција и државите на ЕФТА, Сузане Шуц се согласија дека земјите од Западен Балкан се значаен дел од Европа и нивното заостанување е заостанување за самата Унија.

Според нив интеграцијата на Северна Македонија и општо на земјите од Западен Балкан во ЕУ во овие времиња на нестабилност, предизвикана од воениот конфликт во Украина, е клучна за воспоставувањето стабилност и мир во регионот.

Вицепремиерот Маричиќ ги информираше дека Секретаријатот за европски прашања веќе работи на ревидирање и ажурирање на реформскиот план – кој ќе се однесува на приоритетните препораки од Извештајот на ЕК за земјата, како и на целосно подготвање на државната администрација за процесот на пристапни преговори, со цел полесно да одговори на бараната нова Методологија.​

loading...

watch anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime online Bleach (Dub)

ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Part 2 Episode 11

watch anime dub ANIMEFLIX Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 12