(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ ПАК ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ, НО НИ НА КРАЈ ПАМЕТ НЕ МИ ТЕКНАЛО ДА ГО РУШАМ ЗОКИ ОД ЛИДЕР НА СДСМ, СИТЕ СТОИМЕ ЗАД ЗОКИ КАКО НАШ ЛИДЕР!
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ ПАК ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ, НО НИ НА КРАЈ ПАМЕТ НЕ МИ ТЕКНАЛО ДА ГО РУШАМ ЗОКИ ОД ЛИДЕР НА СДСМ, СИТЕ СТОИМЕ ЗАД ЗОКИ КАКО НАШ ЛИДЕР!
АНГОВ: Почитувани мои сограѓани, За еден месец Владата на Република Северна Македонија предводена од Премиерот Зоран Заев, одобри вкупно 92.6 милиони денари за Дојран!
АНГОВ: Почитувани мои сограѓани, За еден месец Владата на Република Северна Македонија предводена од Премиерот Зоран Заев, одобри вкупно 92.6 милиони денари за Дојран!
БОГОЕВ: Чистиме уште една мини - депонија во Злокуќани, на патот кон православните гробишта
БОГОЕВ: Чистиме уште една мини - депонија во Злокуќани, на патот кон православните гробишта
Битиќи за „Утрински брифинг“ - Со оперативниот план за вработување, сите кои ги изгубиле работните места поради Ковид, ќе ги вратиме назад на пазарот на трудот
Битиќи за „Утрински брифинг“ - Со оперативниот план за вработување, сите кои ги изгубиле работните места поради Ковид, ќе ги вратиме назад на пазарот на трудот
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи во Топ Тема: Имаме најава за четири нови инвестиции со вредност од над 300 милиони евра и нови 2000 работни места
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи во Топ Тема: Имаме најава за четири нови инвестиции со вредност од над 300 милиони евра и нови 2000 работни места
Одржан третиот состанок на Заедничкиот економски управувачки комитет помеѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија – Соработката помеѓу двете земји продолжува да се развива, две германски компании ги прошируваат своите инвестиции
Одржан третиот состанок на Заедничкиот економски управувачки комитет помеѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија – Соработката помеѓу двете земји продолжува да се развива, две германски компании ги прошируваат своите инвестиции
(ВИДЕО) Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови
(ВИДЕО) Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови
КАКОВ БАКСУЗ: СНИМАТЕЛОТ БОРИСЛАВ СТОИЛКОВИЌ НА ПРОТЕСТИТЕ ЗА МОНСТРУМ БИЛ ПОГОДЕН ОД БЕКАТОН ПА ПАДНАЛ ВО ШАХТА БЕЗ КАПАК!
КАКОВ БАКСУЗ: СНИМАТЕЛОТ БОРИСЛАВ СТОИЛКОВИЌ НА ПРОТЕСТИТЕ ЗА МОНСТРУМ БИЛ ПОГОДЕН ОД БЕКАТОН ПА ПАДНАЛ ВО ШАХТА БЕЗ КАПАК!

Маричиќ: Потребна е дигитализација на сите нивоа во судството

Светската пандемија на ковид-19 дополнително ја зголеми потребата од дигитализација на судството, истакна денеска министерот за правда Бојан Маричиќ учествувајќи на регионалната конференција „Онлајн судење за време на пандемија: Законодавство, пречки и предизвици“.

Маричиќ, како што информираат од неговиот кабинет, во својот говор се осврнал на тоа како воведувањето информатичка технологија на сите нивоа ќе влијае врз текот на судските процеси, но и на самата поврзаност меѓу судовите.

– Ние сме свесни дека е многу важно следниот период да биде воведена информатичка поврзаност на хоризонтално и вертикално ниво. Исто така, увидовме дека е потребна целосна дигитализација на случаите, доставата и интероперабилноста меѓу судовите, со цел се зголеми ефикасноста на истите, односно од една страна да се забрзаат судските процеси, а од друга да се намали потребната од физичко присуство, порача Маричиќ, информираат денеска од Министерството за правда.

Според министерот државите и без пандемијата изминатите години презема чекори кон дигитализација на судството, а пандемијата беше своевиден катализатор, односно ги забрза овие процеси. Тој се осврна и на првото онлајн судење кое се направи во судот во Кавадарци.

– Среќен сум што денес тука со нас е и судијата Лазар Нанев од Кавадарци, бидејќи токму во Основниот суд во Кавадарци се одржа првото онлајн судење, кое го сметаме како добар пример кој ќе биде дополнително охрабрување за користење современи дигитални технологии во судството, кажа Маричиќ – се вели во соопштението.

loading...

Sword Art Online: Progressive Movie - Hoshi Naki Yoru no Aria Episode 2 Preview at KissAnime kissanime one piece

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13 at AnimeHeaven sites like animeheaven