МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Маричиќ за „Фокус“: Воведуваме ново кривично дело „Безобзирно управување со моторно возило“

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на барање на „Фокус“ даде свое видување дали се потребни измени на Кривичниот законик во однос на зголемување на безбедноста во сообраќајот. Тој најави дека се работи на воведување на ново кривично дело „Безобзирно управување со моторно возило“.

Сакам да ја информирам јавноста дека во рамките на Работната група на Министерството за правда за изготвување нов Кривичен законик вградуваме ново кривично „Безобзирно управување со моторно возило“ за што се пропишува затворска казна и до 3 години, а доколку има смртни последици казната најмалку 4 години затвор, објаснува Маричиќ.

Во однос пак на ублажувањето на казните и условна осуда за тешки дела во сообраќајот кои се актуелни деновиве, министерот најави дека ќе иницира дебата во рамките на Работна група и тоа во однос подобрување на законските решенија и елиминирање на можните злоупотреби во ова насока, како и анализа на примената на постојните одредби од страна на судовите и Јавното обвинителство, во однос на кривичните дела поврзани со загрозување на безбедноста во сообраќајот.

Маричиќ најавува дека на истиот состанок ќе бидат поканети и претставници на Врховниот суд, Јавното обвинителство и Судскиот совет.

Јавноста вчера реагираше откако охридскиот Суд вчера пресуди само условна казна и глоба од 3.000 евра за возачот кој ја предизвика сообраќајната несреќа лани во Охрид, а во која загинаа две млади момчиња. Возачот возел со брзина од 106,6 километри на час, на место каде е дозволена брзина од 60 километри на час.

loading...

online anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime website AnimeDao Tokyo Revengers (Dub)

watch anime AnimeDao How NOT to Summon a Demon Lord Ω

watch anime Tokyo Revengers

DARLING in the FRANXX (Dub)

watch subbed anime AnimeDao My Hero Academia Season 3 (Dub)

tải go88