Делегација на СПЦ на чело со г. г. Порфириј во посета на МПЦ-ОА
Делегација на СПЦ на чело со г. г. Порфириј во посета на МПЦ-ОА
За Мисовски Талат Џафери е еден од најдобрите претседатели, ова со снимката е политичка хајка, тој секогаш бил професионален со вработените во собранието
За Мисовски Талат Џафери е еден од најдобрите претседатели, ова со снимката е политичка хајка, тој секогаш бил професионален со вработените во собранието
Елизабета Ѓоргиевска: Жената несомнено е клучен двигател на општествените процеси во сите сегменти
Елизабета Ѓоргиевска: Жената несомнено е клучен двигател на општествените процеси во сите сегменти
КОСТАДИНОВ: Им го честитам Денот на пожарникарството на нашите пожарникари и да им се заблагодарам за нивната професионалност, храброст и пожртвуваност во извршувањето на работните задачи
КОСТАДИНОВ: Им го честитам Денот на пожарникарството на нашите пожарникари и да им се заблагодарам за нивната професионалност, храброст и пожртвуваност во извршувањето на работните задачи
СДСМ СТРУМИЦА: Нека ни е честит 20ти Мај, денот на Пожарникарите
СДСМ СТРУМИЦА: Нека ни е честит 20ти Мај, денот на Пожарникарите
Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите
Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите
Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари
Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари
АНТИВАКСЕРИTE ГО ВРАТИЈА ЧОВЕШТВОТО 1 ВЕК НАНАЗАД: Случаи на мајмунски сипаници во Европа, САД, Канада и Австралија
АНТИВАКСЕРИTE ГО ВРАТИЈА ЧОВЕШТВОТО 1 ВЕК НАНАЗАД: Случаи на мајмунски сипаници во Европа, САД, Канада и Австралија

Маричиќ за ТВ Шења: После 20 години успешно спроведен попис по европски стандарди ​

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во интервјуто за ТВ Шења, им честита на Државниот завод за статистика и сите институции коишто учествуваа во истиот, за успешно спроведениот попис, после цели 20 години, повикувајќи да не се користи за политички поени.

-Одредени политички партии се обидуваат да го користат пописот за политички цели или за собирање политички поени, а од друга страна се сеќаваме дека дел од партиите во Собранието, особено оние кои имаат порадикални позиции, а и партиите надвор од Собранието коишто денес го критикуваат пописот, повикуваа на бојкотирање во тој период, рече Маричиќ.

Вицепремиерот Маричиќ додаде дека не само во ЕУ, Северна Македонија беше една од ретките држави во светот којашто немаше попис 20 години, истакнувајќи дека пописот треба да ни биде извор на податоци на анализа за креирање на политиките за да видиме каде сме погрешиле изминатите 20години и што може да се прави подобро во следните 10 години.

Тој во интервјуто говореше и за спроведувањето на реформите во повеќе области при што истакна дека тешко се менува перцепцијата кај граѓаните, особено кога тие се сведоци на ситна корупција секој ден, но и на поголеми скандали и судски случаи.

-Наша цел е да изградиме систем по кој ќе се постапува по овие случаи, редовно и на институционален начин“ рече вицепремиерот Маричиќ на ТВ Шења, потенцирајќи дека не треба да се остави само на судот на јавноста и медиумите, кој е легитимен, туку дека е потребна и правна разрешница за случаите на корупција.

Вицепремиерот рече дека и Собранието има важна улога, бидејќи таму доаѓаат сите извештаи на државните институции и ги повика пратениците да ги користат сите свои можности за контрола и мониторинг.

Во интервјуто вицепремиерот за европски прашања зборуваше и за напредокот во односите со Бугарија, војната во Украина, придобивките од членството во НАТО и реформските процеси.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime to watch Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2

AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

free anime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

animedao Black Clover (Dub)

AnimeDao My Hero Academia Season 2

tải go88