Адвокатот на возачот тврди: Од стрес се укочил, пола саат не можел да мрдне, полицијата го извадила, не возел повеќе од 45-50 километри на час
Адвокатот на возачот тврди: Од стрес се укочил, пола саат не можел да мрдне, полицијата го извадила, не возел повеќе од 45-50 километри на час
ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“

МЕРАБА АШКОЛСУН – ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ И БИЗНИСМЕНИ СО ПОТЕКЛО ОД ТУРСКИ ЕМИГРАНТИ ЈА РАЗВИЈА ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

Угур Шахин и Озлем Туречи се специјалисти за имунотерапија кои досега се фокусирале на пациенти болни од рак (Фото: БиоНТек)

Германски сопружници со турско потекло избија во прв план во светската трка за развој на вакцина против ковид-19.

Угур Шахин (55) е извршен директор на германската биотехнолошка компанија „БиоНТек“, што ја основал заедно со сопругата и член на управниот одбор Озлем Туречи (53) и со својот поранешен професор Кристоф Хубер, австриски експерт за рак.

„БиоНТек“ и американскиот партнер „Фајзер“ пред два дена објавија дека нивната експериментална вакцина обезбедува 90-процентна заштита од ковид-19, според раните податоци од третата фаза на тестирањето. Таа е една од 11-те вакцини низ светот кои се во завршна фаза од тестирањето и светот никогаш досега не видел вака брз развој на вакцина, за што обично се потребни седум-осум години. Шахин и Туречи го нарекоа својот проект „Светлосна брзина“.

„БиоНТек“ денес има вредност од 21 милијарда долари (Фото: АФП)

Вакцината на „Фајзер“ и „БиоНТек“ користи целосно експериментален пристап: вбризгување на дел од генетскиот код на вирусот, односно ДНК, со цел да го тренира имунолошкиот систем, кој потоа произведува антитела и активира Т-клетки за да ги уништи заразените клетки. Потребни се две дози, примени со три недели растојание. Овие две компании имаа добра стартна позиција во трката за вакцина против ковид-19, бидејќи во 2018 година развија вакцина против грип што се базира врз ДНК.

Шахин и Туречи се специјалисти за имунотерапија кои досега се фокусирале на пациенти болни од рак. Двајцата се деца на турски имигранти: Шахин дошол во Германија на четири години и студирал медицина на Универзитетот во Келн, додека Туречи пораснала покрај татко лекар. Тие се венчаа во 2002 година.

Тие ја основале „БиоНТек“ во 2008 во Мајнц и таа денес има вредност од 21 милијарда долари, а Шахин е меѓу десетте најбогати луѓе во Германија.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

english dubbed anime GoGoAnime Mother of the Goddess’ Dormitory

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

free anime online GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 21

GoGoAnime Dragon Ball Super