Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Михаиловски: Со предлози, идеи и активности до конкретни мерки за подобрување на младинскиот стандард

СДСМ е прва политичка партија, која покажа на дело дека остава простор на младите да учествуваат во креирање на политиките, односно во органите и телата да има голем број млади, кои ќе земат учество, истакна претседателот на СДММ Марко Михаиловски во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Тој додаде дека младите во СДСМ се вклучени во партиските тела со предлози, идеи и активности и влијаат на политиките кои се преточуваат во конкретни мерки.

Се реализираат низа мерки како младинскиот додаток, субвенциониран студентски оброк, тука се можностите за млади претприемачи преку фонодот за иновации, агенцијата за рурален развој нуди неповратни средства за младите инвестираат во сопствен бизнис, истакна Михаиловски, додавајќи дека фокусот треба да се насочи кон младинското претпреимништво.

Време нема, добар дел од младите во изминатите 20-тина години се иселија, треба да се фокусираме сите заедно да најдеме решенија, што ние како млади политичари треба да им понудиме на младите, пред се да останат во државата, да го подобриме младинскиот стандард и воопшто стандардот на граѓаните, треба да вршиме позитивен притисок врз институциите, нагласи Михаиловски.

Тој како позитивен пример наведе дека подмладоците на политичките партии и граѓанскиот сектор заедно го донесоа Законот за младинско учество и младински политики и дека 24 политички подмладоци изминатиот период заедно креираа политики во 4 документи кои претставуваат барања на младите, за подобрување на животниот стандард и учеството на младите политичари во општеството, сега треба да следува втора фаза, а тоа е разговарање на конкретни теми и идеи како да се подобри животот на младиот човек во нашето општество.

Ние како млади, пред се како млади политичари треба да внесеме нова енергија, свежина и во политичкиот простор и во самите политички партии, порача претседателот на СДММ Марко Михаиловски во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

loading...