ШЕКЕРИНСКА ЗАЕДНО СО АМБАСАДОРКАТА БРНЗ ВО ПОСЕТА НА КРИВОЛАК: Криволак го развиваме заедно со САД во одличен НАТО капацитет
ШЕКЕРИНСКА ЗАЕДНО СО АМБАСАДОРКАТА БРНЗ ВО ПОСЕТА НА КРИВОЛАК: Криволак го развиваме заедно со САД во одличен НАТО капацитет
БОМБА НА ФОКУС - ЕВЕ КАКО ЗАЕВ ГО НАДМУДРИ НАЧАЛНИКОТ: Мијалков се предал откако дознал дека негови блиски ќе одговараат за помагање во бегство!
БОМБА НА ФОКУС - ЕВЕ КАКО ЗАЕВ ГО НАДМУДРИ НАЧАЛНИКОТ: Мијалков се предал откако дознал дека негови блиски ќе одговараат за помагање во бегство!
КАКОВ ФИЛМСКИ ПРЕСВРТ - Заев се пофали на Фејсбук: По преземената акција, Мијалков се пријави во Обвинителството
КАКОВ ФИЛМСКИ ПРЕСВРТ - Заев се пофали на Фејсбук: По преземената акција, Мијалков се пријави во Обвинителството
(ВИДЕО) Мијалков се предаде во ОЈО, вели дека бил болен со температура над 40 степени и симптоми на Ковид-19, немал намера да бега
(ВИДЕО) Мијалков се предаде во ОЈО, вели дека бил болен со температура над 40 степени и симптоми на Ковид-19, немал намера да бега
(ВИДЕО) И Павле Трајанов по стапките на ЛДП, ќе настапува самостојно во Собранието но останува дел од владата на Заев
(ВИДЕО) И Павле Трајанов по стапките на ЛДП, ќе настапува самостојно во Собранието но останува дел од владата на Заев
ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ВИЛМА РУСКОВСКА: НЕ МИСЛАМ ДА ОТВОРАМ ИСТРАГА ЗА БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ, РАНО Е ЗА ТОА...
ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ВИЛМА РУСКОВСКА: НЕ МИСЛАМ ДА ОТВОРАМ ИСТРАГА ЗА БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ, РАНО Е ЗА ТОА...
(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ, ПИРОВСКА: МНОГУ Е ЧУДНО ОДНЕСУВАЊЕТО НА ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ЦЕЛАТА ОВАА ЗБРКА ОКОЛУ БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ!
(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ, ПИРОВСКА: МНОГУ Е ЧУДНО ОДНЕСУВАЊЕТО НА ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ЦЕЛАТА ОВАА ЗБРКА ОКОЛУ БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ!
КУРТОНОТ ОД ИНФОМАКС НАПРАВИ ШОУ НА ПРЕСОТ НА СПАСОВСКИ, УСПЕА ДА ИСКОПА НЕВЕРОЈАТНА ИНФОРМАЦИЈА - ЛЕНЧЕ РИСТОВСКА СЕ ЈАВИЛА ВО ПЕТОКОТ ВО ВЛАДА ДЕКА НАЧУЛА ДЕКА МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕГА НО ВИЛМА НЕ И ДОЗВОЛУВАЛА ДА БАРА ПРИТВОР!!!
КУРТОНОТ ОД ИНФОМАКС НАПРАВИ ШОУ НА ПРЕСОТ НА СПАСОВСКИ, УСПЕА ДА ИСКОПА НЕВЕРОЈАТНА ИНФОРМАЦИЈА - ЛЕНЧЕ РИСТОВСКА СЕ ЈАВИЛА ВО ПЕТОКОТ ВО ВЛАДА ДЕКА НАЧУЛА ДЕКА МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕГА НО ВИЛМА НЕ И ДОЗВОЛУВАЛА ДА БАРА ПРИТВОР!!!

Милевски: 5 милиони евра од ЕУ и скоро 1 милион евра национално кофинансирање за проекти во општините

Дејвид Гир, амбасадорoт на Европската Унија, Горан Милевски, министерот за локална самоуправа и Петре Шилегов, претседател на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје официјално го означија почетокот на повикот за предлог-проекти „ЕУ за општините“. Средствата 5 милиони евра ги обезбедува Европска Унија а дополнителните средства за кофинансирање на проектите се обезбедени од буџетот на државата и ќе се реализираат преку Министерство за локална самоуправа. Повикот има за цел да ги зајакне единиците на локалната самоуправа преку три приоритети на ЕУ, солидарност, соработка и зелен пристап.

Исто така проектите имаат за цел да ги приближат основните принципи на ЕУ за локална самоуправа до Северна Македонија. Ова ќе се реализира со општините на ЕУ преку споделување на искуство и знаење со македонските општини за тоа како да се решат локалните проблеми. Развојот на иновативни концепти и употребата на националните ресурси во справувањето со проблемите на локално ниво се охрабруваат во рамките на повикот. Со поддршка на ЕУ, локалните самоуправи ќе ги подобрат локалните услуги, оттаму, тие ќе бидат подготвени да ги преземат пошироките надлежности. Повикот за проекти „ЕУ за општините“ е кофинансиран од владата.

– Денеска и формално ги повикувам градоначалниците, граѓанските организации и бизнис заедницата, заеднички, да направиме промени во општините, преку проектот „ЕУ за општините“. Министерството за локална самоуправа од Буџетот на државата обезбедува 600.000 евра за кофинансирање на одобрените проекти. На овој начин им олеснуваме на општините да аплицираат и ги правиме подостапни за користење фондовите на Европската Унија. Повикот е објавен и ќе биде отворен до 30 декември. Условот е проектите да понудат нов начин на решавање на проблемите во општините. Со иновативни решенија да ги подобрат постојните или пак да креираат нови локални услуги. Соработката со граѓанскиот и со бизнис секторот е важна за да се идентификуваат вистинските потреби и соодветно да се одговори на потребите на граѓаните. Европската Унија обезбеди и дополнителни 1 милион евра за техничка подготовка на општините за аплицирање. Нашето членство во Европската Унија е највисок приоритет кој што ќе го реализираме преку подобрување на условите за живеење за граѓаните во сите области. Многу од очекуваните промени треба да се случат и во општините, рече министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.

Според Милевски главните области на кои што треба да се фокусираат проектите се: иновативни решенија за нови услуги или за подобрување на постојните; подобра социјална грижа и социјални услуги; подобрување на капацитетите на кризниот менаџмент; економско опоравување после кризата со пандемијата, работни места и вештини; како и приоритети поврзани со климатските промени и одржливото користење на националните ресурси. Имплементацијата на проектот ќе трае 3 години.

Линк за повикот: https://webgate.ec.europa.eu/europeaid/online-services/index.cfm?ADSSChck=1603807873202&do=publi.detPUB&searchtype=QS&orderby=upd&orderbyad=Desc&nbPubliList=15&page=1&aoref=170320&fbclid=IwAR0BOoOwFMXPxgPxS2DPJEC8Et_I6ym8XFrgSWET8f4en4T4huMTqvxNnjw

loading...

Watch My Hero Academia 4 (Dub) Episode 19 (https://crunchyrollfree.com/m/7EEM/ep-19) at Crunchyroll crunchyroll++ android

Naruto (Dub) Episode 220 at AnimePlanet anime planet romance