СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!
OPEL ПРОВЕРКА НА СИСТЕМОТ ЗА СОПИРАЊЕ - ПОПУСТ 15% ВО ЕУРОИМПЕКС
OPEL ПРОВЕРКА НА СИСТЕМОТ ЗА СОПИРАЊЕ - ПОПУСТ 15% ВО ЕУРОИМПЕКС
Шилегов убеден: Победа во втор круг!
Шилегов убеден: Победа во втор круг!
ДИК заврши со пребројување на гласовите во Куманово – Димитриевски води со само 22 гласа
ДИК заврши со пребројување на гласовите во Куманово – Димитриевски води со само 22 гласа
ШОКАНТНО: ДУРИ 1400 ОХРИЃАНИ ГЛАСАЛЕ ЗА ГОЦЕ ВЕГЕТА, ПОРАДИ ШТО ЌЕ ИМА ВТОР КРУГ ВО ОХРИД
ШОКАНТНО: ДУРИ 1400 ОХРИЃАНИ ГЛАСАЛЕ ЗА ГОЦЕ ВЕГЕТА, ПОРАДИ ШТО ЌЕ ИМА ВТОР КРУГ ВО ОХРИД

МИЛЕВСКИ: ЛДП предлага доколку е потребен праг тогаш тоа да биде 3% од бројот на добиени гласови од листата на конкретна партија

Бидејќи синоќа, презентацијата на предлогот за отворени листи, се совпадна со промоцијата на новото граѓанско движење на Центарот, не бевме во можност во целост да го разгледаме предлогот на големите партии.

ЛДП прва во јавноста го промовира предлогот за отворени листи на локалните избори и затоа имам обврска да го искоментирам финалниот предлог на големите партии.
Барањето за 3% освоени гласови од вкупниот број на избирачи е апсурд и овој цензус нема да го постигне ниту еден кандидат за советник од било која партија.
Тоа значи, на пример од 85.000 запишани избирачи во Битола некој кандидат од листите мора да добие лично 2.550 гласови за да стани советник.

Оваа бројка е недостижна за било кој кандидат и ваквиот предлог не заслужува ниту да се разгледува. Ова е изигрување и маниупулација на граѓаните дека сме спремни како општество да ги отвориме листите и да им овозможеме на гласачите сами да ги одберат своите советници.

Жалосно е што има во државата затворени партии кои не дозволуваат демократска битка на квалитет и стручност.
Доколку остане ваков предлогот тогаш е беспредметно да дискутираме за модел на отворени листи. Подобро да остане постојниот систем на избор отколку да даваме лажна можност за демократски избор на советници.

ЛДП предлага доколку е потребен праг тогаш тоа да биде 3% од бројот на добиени гласови од листата на конкретна партија. На пример ако партијата добие 10.000 гласови, сите кандидати што освоиле минимум поддршка од 300 гласови може да станат советници. Колку од нив ќе влезат во Совет, ќе зависи од бројот на освоени гласови на партијата.

Доколку гласовите се поделат на сите кандидати од листа за Совет и никој нема над 300 гласови тогаш во Советот ќе влезат кандидатите согласно распоредот направен од предлагачот.

loading...

Future GPX Cyber Formula 11 Episode 6

AnimeDao: Eureka Seven (Dub) anime episode 50 online free at https://animedao.nl darling in the franxx animedao

Website https://animeflv.uk: Watch Ishida & Asakura animeflv Episode 12 anime

Website https://4anime.biz: Watch Strike Witches 4anime Episode 12 4anime anime

Pubhtml5: https://pubhtml5.com/homepage/flfy

Animeflixnl wixsite: https://animeflixnl.wixsite.com/my-site