Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

Милевски: Лешочкиот манастир е значаен споменик, инвестираме во културното наследство

Со подобрување на пристапноста и уредувањето на просторот финансирано од Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој, Лешочкиот манастир станува уште поатрактивен за посетителите. Денеска министерот за локална самоуправа Горан Милевски со вицепремиерот Љупчо Николовски, градоначалникот на Теарце Исен Асани и директорот на Бирото за регионален развој Рамиз Реџепи беа во увид на на градежните работи на стариот конак.

– Манастирот отсекогаш бил многу посетуван како духовен храм, но и како атрактивно излетничко место не само за жителите од овој крај, туку и од Скопје и од другите делови од земјава. Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој финансиски ја подржаа реализацијата на проектот со вредност од 3.500.000 денари, но сите работи се завршени со значителна заштеда и со реализирани 2.308.000 денари, рече министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

За проектот аплицираше општина Теарце, а средствата се обезбедени од Програмата за рамномерен регионален развој, конкретно за поддршка на развојот на подрачјата со специфични развојни потреби.

– Го поддржуваме локалниот и регионалниот развој. Оваа инфраструктура е додадена вредност на природните потенцијали и на културното наследство на Лешок, на Теарце и на Полошкиот плански регион, дополни Милевски.

Лешочкиот манастир е значаен споменик на православното духовно и културно наследство. Во овој православен манастирски комплекс се наоѓа и гробот и спомен собата на Кирил Пејчиновиќ кој е еден од најпознатите македонски преродбеници од XIX век.

loading...

WCOStream: Mazinger Z tai Ankoku Daishougun anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream harley quinn

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

4Anime: Animal Treasure Island anime episode Full online free at https://4anime.biz 4anime kakegurui

Website https://animeflv.uk: Watch Kiseichuu no Ichiya animeflv Episode Full anime sites

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/animefreakws

Wefunder: https://wefunder.com/gogoanimelol