Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием
Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием
Разрешен директорот на затворот Идризово, „Под лупа“ и директорот на штипскиот затвор
Разрешен директорот на затворот Идризово, „Под лупа“ и директорот на штипскиот затвор
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте

Милевски: Подготвени сме да го отвориме Законот за локалната самоуправа, време е за преиспитување на системот преку широк процес на консултација

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски најави дека Министерството за локална самоуправа е подготвено да го отвори за консултација Законот за локалната самоуправа и другите закони кои што се однесуваат на локалната самоуправа, Законот за меѓуопштинска соработка, Законот за градот Скопје, а ако се наметне за потребно и Законот за територијална организација на локалната самоуправа.

– По 20 години од донесувањето, подготвени сме да го отвориме Законот за локалната самоуправа, во пакет со другите закони од областа. Законот за локалната самоуправа е системски закон, свесни сме за значењето и улогата на локалната самоуправа за демократскиот и за економскиот развој на државата и затоа ќе организираме широк консултативен процес, ќе бидат поканети сите засегнати страни, граѓанскиот, бизнис секторот, експертската и академската јавност, секој граѓанин. Процесот ќе го водиме со вклученост на сите надлежни министерства, со ЗЕЛС и со локалните власти, сакаме да дојдеме до решенија кои што ќе обезбедат поголема стабилност и функционалност на општините, поголема отчетност и одговорност на локалните власти и поголема вклученост на граѓаните, рече министерот Милевски.

Министерот за локална самоуправа зборуваше и за поддршката од Владата и од Министерството за локална самоуправа за развој на општините и на планските региони.

– Преку контируирана работа, само во изминатите 100 дена, отворени се два јавни повици за нови проекти и се финансирани 48 проекти за прекугранична соработка и за развој на општините во вкупна вредност од 20 милиони евра. Јавниот повик за проекти од Програмата за територијална соработка Еуро-Мед е отворен до 24 мај, а јавниот повик за проекти од ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Србија е отворен до 8 јуни. Сите одобрени проекти ќе бидат кофинансирани од Министерството за локална самоуправа во износ од 15%.

Во изминатите 100 дена се потпишани договори за кофинансирање на 7 проекти од ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Србија, 11 проекти од ИПА Програмата меѓу Северна Македонија и Албанија, одобрени се 22 проекти од ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Грција, а се финансират и 8 проекти преку Програмата “ЕУ за општините”.

loading...

GO88 - Thiên Đường Giải Trí Online, Game Bài Online bài go88 go88 live

hướng dẫn cái sunwin bảng cầu tài xỉu sunwin sunwin ơ đâu