Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон

Министерот Јетон Шаќири учествува на Светскиот образовен форум, најголемиот глобален собир на министри за образование и вештини, што од 22 до 25 мај се одржува во Лондон. Годинава учествуваат 112 министри од 107 земји во светот. На форумот со свое обраќање учествува и министерот за образование на Велика Британија, Надхим Захави.

На бројните официјални сесии и неформални дискусии главна тема е градењето на посилно, похрабро и подобро образование врз заеднички искуства и како националните образовни системи да се потпираат на наученото од пандемијата, да се споделат сознанијата, затоа што единствена цел на сите е градење на отпорност на воспитно-образовните системи. На маргините на Форумот, министерот Шаќири остварува и средби со студенти од државата кои што студираат во Велика Британија, како и разни европски чинители во областа на образованието, олеснети од Амбасадата на Република Северна Македонија во Лондон.

Светскиот образовен форум е извонредна можност за размена на мислења со директните ученици кои ги креираат одговорите на актуелните образовни предизвици од цел свет, работејќи на развој на образование кое води кон економскиот напредок и просперитет.

Министерство за образование и наука

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.fan/