Тренчевска: Унапредувањето на човековите права, еднаквост и борба против секаков вид на насилство е наш приоритет и одговорност
Тренчевска: Унапредувањето на човековите права, еднаквост и борба против секаков вид на насилство е наш приоритет и одговорност
Од 48-та седница на Владата: Утврден текстот на новиот Закон за служба во Армијата со дополнителни погодности; Утврдени измените за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот сектор; Предлогот на Финансиската инспекција во јавниот сектор влегува во Собрание
Од 48-та седница на Владата: Утврден текстот на новиот Закон за служба во Армијата со дополнителни погодности; Утврдени измените за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот сектор; Предлогот на Финансиската инспекција во јавниот сектор влегува во Собрание
Обвинителство бара притвор за напаѓачот на полициски началник од Чаир
Обвинителство бара притвор за напаѓачот на полициски началник од Чаир
Пендаровски разговарал со поглаварот на СПЦ, Порфириј
Пендаровски разговарал со поглаварот на СПЦ, Порфириј
Џафери избувнал и се изнервирал зашто вработените ги згрешиле материјалите и се шетале
Џафери избувнал и се изнервирал зашто вработените ги згрешиле материјалите и се шетале
Благоев: Бугарската православна црква ќе мора да ја признае Македонската црква
Благоев: Бугарската православна црква ќе мора да ја признае Македонската црква
Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да гo бранам суверенитетот на Грција
Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да гo бранам суверенитетот на Грција
Набавка на тестови и терапија за мајмунски сипаници бара Комисијата за заразни болести
Набавка на тестови и терапија за мајмунски сипаници бара Комисијата за заразни болести

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, оствари средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни прашања на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, Штефан Холтхоф-Фертнер

На средбата стана збор за билатералната соработка, економските потенцијали од меѓусебната соработка, но и за надворешно – политичките актуелности во моменталниот геополитички контекст.

Соговорниците разменија мислења и за можностите кои ги нуди Заедничката декларација за соработка меѓу Владите на Република Северна Македонија и Северна Рајна – Вестфалија, која ја потпишаа министрите Османи и Холтхоф – Фертнер во февруари изминатата година, со цел подобрување на бизнис релациите и давање поттик германски инвеститори кои доаѓаат од Северна Рајна Вестфалија да инвестираат во нашата земја. Економската соработка со оваа покраина има значаен удел во севкупната економска соработка со Германија и овозможува трговската размена да е на највисоко ниво, во изминативе години.

„Ние сме подготвени и посакуваме поинтензивна секторска соработка со најнаселената германска покраина, во која живее и работи значаен дел од нашата дијаспора во Германија, и е седиште на бројни водечки индустриски и бизнис капацитети“, истакна Османи.

Министерот Холтхоф-Фертнер изрази задоволство од досегашната соработка со уверување дека истата ќе се интензивира како на политички, така и на економски план. Германскиот соговорник ја реафирмираше и покраинската поддршка која игра голема улога во системот на одлучување на сојузно ниво, за формално започнување на пристапните преговори на нашата земја со Европската унија.

Скопје, 28 март 2022 година

loading...

watch anime online. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX SK8 the Infinity

ANIMEFLIX Hunter x Hunter (2011)

ANIMEFLIX DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 12

Spare Me, Great Lord!

ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season