ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

МЛАДИТЕ БЕГААТ ОД ЗЕМЈАВА, НЕ СЕ ЖЕНАТ И НЕ РАЃААТ ДЕЦА ЗАТОА ШТО НЕ МОЖАТ ДА СИ КУПАТ СТАН – СО ЦРНАТА КАМПАЊА ПРОТИВ ГРАДЕЖНИШТВОТО СЕ КОЧИ ЕКОНОМСКИОТ РАСТ И РАЗВОЈ НА ЗЕМЈАВА

Анти кампањата против македонското градежништво е штетна за земјата по повеќе основи. Еве ќе набројам неколку.

1. Со кочењето на градењето станови, особено во Скопје, се крева цената на становите која и онака е многу висока, да не речам астрономска, па за младите брачни парови е невозможна мисија да си купат стан и да си оформат семејство. Полесно им е да останат сингл и да стареат во станот на своите родители, да стареат сами во својата детска соба која ја имаат претворено во свој самотнички затвор без љубов и без детски џагор. Ова е особено изразено во Скопје каде претежно луѓето живеат во мали станови, додека во провинција каде луѓето живеат во куќи секогаш можеш да склепаш еден спрат над куќата во која си се родил и таму да свиеш некакво мало семејство и да крпиш и да врзуваш крај со крај… Оние пак кои сепак сакаат да оформат семејство бегаат во странство каде односот плата – цена на стан не е толку лоша и успеваат да си купат свој дом и да си оформат семејство. Поради ова, нацијата старее, нема млади, нема деца, нацијата полека тивко умира, за 30-50 години нема да има кој да го полни пензискиот фонд и тој ќе банкротира и нема да има пензии за 50% од популацијата кои ќе бидат пензионери… Затоа што нема млади или тие си одат се кочи економијата, нема кадри, нема инженери, нема работна сила која е неопходна за економски раст. апа економијата или живурка или тоне…

2. Се кочи економијата директно со тоа што градежништвото вработува 30 до 50 000 народ во земјава што директно што индиректно, затоа што градбата на станови со себе повлекува цели индустрии како банки, мебел, бела техника, огласувачи, нотари, адвокати, агенти за недвижнини, осигурување, електрика, изолација итн итн…

3. Се празнат буџетите на општините со што стагнира развојот на општините, се распаѓаат градовите без нови улици, градинки, школи, паркови итн итн… Со тоа губат сите жители и тие што се староседелци и тиа што сакаат да основаат фамилија во урбаните средини…

4. Поради сето ова погоре на крај страда и централниот буџет со што страдаат сите граѓани, со мал буџет не можеш да направиш современи автопати, болници, факултети, електрани, нема високи платина судии, обвинители, полицајци, администрација па тоа раѓа корупција и криминал итн итн, едноставно имаме само куп желби ама пари ни за лек па тоа раѓа фрустрација и гнев и распад на општеството…

loading...

free anime online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Attack on Titan Season 2

Hunter x Hunter (2011)

4anime tv My Hero Academia (Dub)

4Anime Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 12

Hunter x Hunter (2011) (Dub) Episode 144