ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Донација на УНИЦЕФ и УСАИД на мобилни станици за миење раце во 15 училишта за поголема безбедност на здравјето на учениците

Во ОУ „Климент Охридски“ во Драчево денеска беше претставена една од 52-те мобилни станици за миење раце, кои УНИЦЕФ со финансиска поддр[ка од УСАИД им ги донира на 15 училишта во земјава за да се подобрат капацитетите за вода, санитација и хигиена, особено во услови на заразата со КОВИД-19 и во пресрет на враќањето на сите ученици на настава со физичко присуство од 1 септември.

Мобилните станици за миење раце имаат канистери за вода, сапун и крпи за раце. Петнаесетте училишта кои добиват донација се посочени од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) и Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) као критични според капацитетите за вода, санитација и хигиена. Избрани се врз основа на наодите од алатката за самопроценка изработена од ИЈЗ и ДПИ со поддршка на УНИЦЕФ и ги вклучува препорачаните прашања на Светската здравствена организација.

Претставникот на УСАИД во земјава Ерик Јановски рече дека мобилните станици се координиран проект на УНИЦЕФ, МОН, Македонскиот центар за граѓанско образование и општините во борбата со ширењето на КОВИД-19 и дека овозможуваат поголема безбедност за здравјето на децата и превенција од ширење на вирусот.

-Пандемијата ни постави голем предизвик за нашата лична и колективна отпорност, но сите заедно се бориме за да го заштитиме здравјето на сите, а најмногу на децата. Мобилните станици се од суштинско значење за децата да се вратат во училиштата за настава со физичко присуство зашто овозмоуваат тие да имаат чисти раце и да одржуваат хигиена на виосоко ниво, што е една од најважните мерки за да се спречи инфекцијата со КОВИД-19. Честото и исправно миење на рацете е клучна пракса во јавното здравје што е, сепак, во наша контрола. Но, треба исто така да ги следиме и останатите важни мерки, физичото растојание и носењето маски во затворени простории и најважно од се – вакцинацијата, изјави Јановски, кој го посети училиштето заедно со претставничката на УНИЦЕФ Патриција ди Џовани, министерката Мила Царовска и градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски.

Додаде дека се горди од придонесот на УСАИД во борбата со КОВИД-19 за Северна Македонија и дека САД обезбедиле над 6,7 милиони долари како помош на нашата земја, со фокус на итен одговор кон пандемијата, како и социоекономско закрепнување и подготовка на дистрибуција на вакцините.

– Ова е дополнување на 11,5 милиони долари инвестиции на САД во текот на две децении за зајакнување на здравствениот систем за да може да даде одговор во кризи како оваа, додаде претставникот на УСАИД во земјава.

Претставничката на УНИЦЕФ Патриција ди Џовани, која заедно со министерката Мила Царовска го потенцираше значењето училиштата да бидат отворени за децата, посочи дека мобилните станици за миење раце во 15 училишта ќе придонесат да се зголеми безбедноста за успешно да се организира наставата со физичко присуство. Посочи дека се трудат да го прошират опфатот на училишта во кои ќе бидат донирани вакви мобилни станици за хигиена.

loading...

Watch anime online for free at GoGoAnime i want to eat your pancreas gogoanime

Sonic Soldier Borgman: Last Battle (https://4anime.biz/m/4p5K) Episode Full

Website https://animetv.cc: Watch City Hunter '91 animetv Episode 13 anime tv dragon ball z

AnimeFLV: Kakurenbo: Hide & Seek (Dub) anime episode Full online free at https://animeflv.uk dubbed anime

Flipboard: https://flipboard.com/@animeflixnl

Dogforums: https://www.dogforums.com/members/kissanimemx.320696/#about