(ВИДЕО) АРСОВСКИ: Предлогот не е идеален, ама е подобар од претходниот и ни овозможува да ги почнеме преговорите, битката со Бугарија ќе продолжи
(ВИДЕО) АРСОВСКИ: Предлогот не е идеален, ама е подобар од претходниот и ни овозможува да ги почнеме преговорите, битката со Бугарија ќе продолжи
Партија на пензионери: Треба да се прифати новиот француски предлог
Партија на пензионери: Треба да се прифати новиот француски предлог
МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ

МВР И ДЕНЕСКА ВО АКЦИЈА: УПАД ВО ДИВ ОТПАД, УАПСЕНИ КРАДЦИ, КРИУМЧАРИ, ДИЛЕРИ, БЕГАЛЦИ СО ПОТЕРНИЦИ

Кривична пријава против скопјанец поради загрозување на животната средина и природата со отпад

СВР Скопје – Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Е.М.(26) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”, предвидено и казниво по чл.230 ст.3 од Кривичниот законик.
Пријавениот, во текот на 2022 година во Скопје, на подрачјето на Општина Гази Баба, вршел откуп на старо железо, метални производи и слични предмети на импровизирано откупно место – отпад за откуп на секундарни суровини, без означена фирма.
Притоа, Е.М. немал основано правно лице и не поседувал соодветна дозвола за вршење на дејност – трговија со неопасен отпад, согласно чл.32 ст.1 од Законот за управување со отпад.

Приведени крадци во Велес за издржување мерка притвор

На 13.04.2022 во Велес, полициски службеници од СВР Велес ги привеле В.Г.(43) и А.Л.(37), двајцата од Велес. За нив била издадена судска наредба, ско која се барале за издржување на мерка притвор за сторени повеќе кривични дела „тешка кражба“.
Тие биле спроведени во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на мерката.

Приведено лице барано со централна потерница за издржување казна затвор од три години

Денеска (14.04.2022) во 11.30 часот на ул.„Александар Турунџев“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги – Чаир при СВР Скопје го лишиле од слобода И.Р.(30) од Скопје. Тој бил баран по Централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од три години за сторено кривично дело „злоуотреба на службената положба и овластување“ по член 353 од Кривичниот законик.
Лицето ќе биде предадено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Приведени три лица, расчистена кражба во Неготино

Денеска (14.04.2022), полициски службеници од ОВР Неготино ги лишиле од слобода А.М(21), Н.Н(18) и А.П(21), сите од Неготино. Тие се сомничат дека извршиле кривично дело „кражба“, при што одзеле повеќе предмети од правно лице во село Криволак.
Лицата се приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Приведен скопјанец баран со потерница

Денеска (14.04.2022) во 00.20 часот на подрачјето на Гази Баба од страна на полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје е лишен од слобода Б.Т.(47) од Скопје. Тој се барал со потерница од Основното јавно обвинителство Скопје за истрага со мерка притвор за сторено кривично дело по чл.279 од Кривичниот законик.
Б.Т. е приведен во полициска станица, по што ќе биде спроведен за издржување на мерката притвор.

Притвор за двајца криумчари на мигранти

На 12.04.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе во содејство со СВР Куманово и Регионалниот центар за гранични работи Север, а во координација со ОЈО за ГОКК, реализираше случај на криумчарење мигранти, извршено од страна на двајца илегални мигранти.
Со цел стекнување на противправна имотна корист, во временскиот период од 10 до 12 април 2022 година, двајца мигранти од Авганистан, М.Б.(27) и Ф.Х.(30), со умисла и од користољубие, во улога на водичи, прифатиле и нелегално пренеле тројца мигранти од Конго, Камерун и Брегот на Слоновата Коска од Атина, Р.Грција до Куманово, со цел нивно прифаќање и времено засолнување на подрачјето на Куманово (атар на селата Лојане и Ваксинце), а оттаму нивно пренесување преку македонско-српската граница до државите на ЕУ.
Кривично пријавените лица, по претходен договор за сума од 800 до 1.000 евра по лице, ги прифатиле илегалните мигранти на претходно утврдени и договорени локации во Атина и организирале нивно префрлување со возило до локација во близина на грчко-македонската гранична линија, по што пеш нелегално преминале на територијата на нашата држава и ги одвеле до кумановскиот регион, за нивно понатамошно пренесување во Р.Србија.
На 13.04.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против М.Б и Ф.Х., двајцата од Авганистан, за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“, предвидено и казниво по член 418-б став 2 в.в став 1 од Кривичниот законик.
Од страна на Судија на претходна постапка, на двете кривично пријавени лица им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

loading...

go88 không cho rút tiền auto247 go88 go88 bị bắt

sunwin international bắt cầu tài xỉu sunwin sunwin healthcare pvt ltd